Zvrhnutie prezidenta Ukrajiny Janukoviča bolo jednoznačne navodené zvonku

23.03.2015 15:41


Palácová revolúcia v Kyjeve, ktorá znamenala koniec vlády Viktora Janukoviča, bola jednou z tých, ktorých pozadie bolo najpriezračnejšie a najľahšie odhaliteľné. Jedna z renomovaných intelektuálnych USA osobností, George Friedmann vyjadril názor, že prezident Janukovič bol preto zvrhnutý, lebo Washington "investoval" do Ukrajiny od roku 1991 päť miliard dolárov, aby tam "podporil demokraciu". Inými slovami to znamená, že tak urobil preto, aby tam dosadil svoj vplyv a k tomu potreboval politikov v Kyjeve, ktorí budú v tomto zmysle s USA spolupracovať. Janukovič k nim rozhodne nepatril.

 

Friedmann tvrdí, že nijaký americký prezident si nemôže dovoliť len sa pozerať, ako Rusko silne a získava čoraz viac dôležitosti. Niečo také by bolo ako velezrada. Je to strategický záujem Washingtonu robiť všetko pre to, aby sa Rusko nestalo hegemoniálnou mocou. A preto bol prevrat v Kyjeve strategicky veľi dôležitým ťahom proti Moskve.

 

Môj komentár:  

 

Moskva nemôže nikdy akceptovať, že západná armáda je v pohotovosti v Ukrajine len sto kilometrov od takých pre Rusko dôležitých miest ako je Voronež a Kursk.
Fakt, že je to práve USA, ktoré sa chcú stať a ostať výlučnou svetovou hegemoniálnou mocnosťou za každú cenu, o tom sa Friedmann ale nezmieňuje. A nezmieňuje sa ani o tom, že Biely Dom sa v spolupráci s NATO-štátmi pokúša zahnať Moskvu do úzkych, a to preto, lebo Rusko sa nechce zmieriť s plánmi USA na výlučné svetove panstvo a bráni sa proti globálnej dominancii americkej elity. Pre USA je preto extrémne dôležité provokovať Nemecko k tomu, aby sa jednoznačne postavilo proti Moskve.

dokončenie:

V týchto súvislostiach prezident Obama 28. mája 2014 predniesol  reč na vojenskej akadémii West Point, ktorá bola vyslovene antiruská a plná nepravdivých obvinení Moskvy. Útočil v nej ale nielen na Rusko , ale na všetky štáty, ktoré nejakým spôsobom buď ohrozujú alebo neakceptujú (ako je to napríklad aj Venezuela) nárok Washingtonu na svetovú hegemóniu.


Znepokojuje ho - ako povedal - prudký hospodársky rast Číny, ako aj jej rastúca vojenská sila a tiež aj to, že USA sú od Brazílie až po Indiu konfrotované s narastajúcou ekonomickou konkurenciu strednej vrstvy, čo znižuje americké zisky. V podobnom tóne sa niesli ďalšie slová jeho reči.

 

Znelo to podobne, ako keď antickí rímski imperátori pred dvoma tisícročiami zaprisahávali svoje légie, že musia urobiť všetko pre Rím a zničiť každého nepriateľa, ktorý by mohol ohroziť hegemóniu Rímskej ríše. Fungovalo to dobre a spoľahlivo veľmi dlho - niekoľko storočí, ale napokon Rím padol a jeho hegemónia skončila na oštepoch Germánov.

 

Podobný osud očakáva aj USA - skôr či neskôr. Ak však ešte predtým nezničia svet svojimi atómovými zbraňami. Otázka je už len, kto ešte bude v takom svete žiť a čo potom ešte ostane z USA, ak niečo vôbec ostane!

 

Ľudstvo je šialené, lebo nie je schopné žiť v mieri a v láske.