„Vrcholové“ stretnutie „obra“ s „trpaslíkom“ vo Vatikánskej bazilike: Rozhovor Trumpa a Zelenskeho a jeho dôsledky pre EÚ
29.04.2025 19:58Rozhovor medzi Trumpom a Zelenskym vo Vatikáne na dvoch narýchlo umiestnených stoličkách trval len 15 minút a zrejme nebol plánovaný. Kto sa pozrie na zábery z niekoľkých sekúnd pred ich stretnutím, uvidí, že Macron rázne podal Zelenskemu ruku a zrejme si myslel, že by sa stretnutia mohol zúčastniť.
Na obrázkoch nie je žiadny zvuk, ale Trumpova reč tela smerom k Macronovi bola jasná a nekompromisná: „Ostaň tam, kde si!“
Nakoniec Trump a Zelenskyj spolu sedeli sami a rozprávali sa sami.
Podľa všetkého boli Macron a Starmer vydesení, že Zelenskyj pri rozhovoroch s Trumpom by opäť mohol stratiť nervy. Vzhľadom na to, že sa zdá, že Trump je odhodlaný nechať Európanov s Ukrajinou bez ďalšej pomoci USA, ak Zelenskyj neurobí to, čo od neho požaduje, a okrem toho, že zrejme chce získať všetko, čo má na Ukrajine hodnotu, dohodou o surovinách, tak je vydesenie a strach Európanov pochopiteľný.
„Porážka Západu“ je kniha významného súčasného francúzskeho mysliteľa Emmanuela Todda. Preslávil sa o. i. najmä svojou predpoveďou rozpadu ZSSR, ktorú vyslovil 15 rokov pred skutočnou udalosťou.
Minulý týždeň Emmanuel Todd navštívil Moskvu, kde s ním Anastázia Jefimova urobila rozhovor pre televízny kanál „Rossia 24“. Podotýkam, že Todd nie je prívržencom Putina, je ale objektívnym pozorovateľom svetového diania. A aj jeho analýzy sú vecne neutrálne.
Ide teda o porážku Západu v jeho knihe, čo je pre neho už hotová vec, a ako povedal Emmanuel Todd tak je nepopierateľným faktom, že:
"Nemohli vyrobiť dostatok zbraní, pretože Západ si príliš neskoro uvedomil, že jeho priemyselná kapacita migrovala do iných krajín, do Číny a inde. A jeho politika sankcií zlyhala z dvoch dôvodov.
Po prvé preto, že Rusko sa od roku 2014 pripravuje na odtrhnutie od tohto teoreticky dominantného Západu, a po druhé preto, že zvyšok sveta – Čína, India, Irán, dokonca aj Saudská Arábia a celý arabský svet – sa postupne postavili na stranu Ruska a pomohli mu uniknúť sankciám.
Takže Západ sa zrútil, ako to kniha predpovedala, mimochodom, povedal by som, že som knihu napísal, keď všetky francúzske noviny – a ja som Francúz – si boli úplne isté , že ukrajinský protismerný útok bude úspešný a Rusi mu neodolajú. Ale napísal som, že porážka Západu bola takmer nevyhnutná. Teraz to už vieme."
Po porážke Západu logicky nasleduje rozpad samotného Západu, ako hovorí Emmanuel Todd: „Ale počúvajte, toto už nie je otázka porážky, ale je to totálny rozpad.
Teraz to vidíme, ale stále nechápeme, že prebieha proces úpadku Západu. A musím sa vám priznať, že zo začiatku som ťažko chápal, prečo sa Trump obracia proti svojim spojencom, teda proti svojim európskym ´poddaným´. Začne urážať Ukrajinu, on a J.D. Vance urážajú Európanov. A čo sa zdá byť veľmi zvláštne, vzniká situácia, že tá krajina, ktorá technicky viedla vojnu – pretože ukrajinské útoky by neboli možné bez amerických systémov, či už zbraní, navádzacích systémov alebo americkej rozviedky – akoby nemohla za nič a všetko sa deje tak, akoby za túto porážku mohli – ani neviem ako to povedať – len Európania a Ukrajinci. Takže situácia je, povedal by som, dosť zvláštna.“
Áno, Západ je roztrieštený a ako jednotný celok už Západ neexistuje.
Všetky tieto krajiny ako Francúzsko a Veľká Británia, ktoré vojnu prehrali ako spojenci Ameriky, sa z nejakého dôvodu rozhodli, že v nej môžu pokračovať bez Američanov. No v skutočnosti je to úplný nezmysel.
Existuje na to veľmi jednoduché vysvetlenie: Boli podriadení, podieľali sa na sankciách, dodávali nejaké zbrane, ale neboli zapojení do samotného procesu vojenského rozhodovania. Takže v podstate nechápali, čo sa deje, a nechápali veľkosť porážky Ukrajiny.
Nechápali, že americké sklady zbraní sú už prázdne a Američania už jednoducho nemôžu pokračovať vo vojne aj keby chceli. Toto je veľmi, veľmi zvláštna situácia."
Je to zvláštne, pretože táto cesta nemá budúcnosť. Sú potrebné rôzne prístupy a iná stratégia.
´Summit´ Trumpa a Zelenskeho sa konal na stoličkách za zvukov pohrebných zvonov Vatikánu.
Má to veľkú symbolickú výpovednú silu:
Zároveň by to pokojne mohlo dopadnúť aj ako posledný rozhovor medzi americkým prezidentom a Zelenskym, ak Kyjev odmietne podpísať dohodu o surovinách a splniť Washingtonom navrhované podmienky na ukončenie vojny.
Tá spočíva v právnom uznaní Krymu ako súčasti Ruska, faktickom uznaní ruskej kontroly nad oslobodenými územiami a zrušení protiruských sankcií.
To, že sa Biely Dom už nemieni zúčastňovať na diskusiách o týchto otázkach, sa ukázalo minulý piatok, keď americký minister zahraničných vecí Rubio pred odchodom zo stretnutia v Paríži zakričal:
„Buď to bude tak, ako to chce Donald Trump, alebo USA odstúpia z rokovaní a nechajú Ukrajinu pod ´opaterou´ Európanov.“
New York Times poskytli svoje interné informácie:
Americký viceprezident J.D. Vance uviedol: "Urobili sme veľmi jasný návrh tak Rusom, ako aj Ukrajincom. Teraz je čas buď povedať áno, alebo USA opustia tento proces. Odviedli sme obrovskú diplomatickú prácu a myslím si, že sme pripravili veľmi férový návrh."
New York Times o.i. ďalej napísal:
"V Bielom Dome a americkom Kongrese prakticky už neprebiehajú žiadne vážne diskusie o ďalšej zbrojnej dohode pre Ukrajinu - podľa ukrajinských priaznivcov v Kongrese.
Európski predstavitelia tvrdia, že nedostali ani ubezpečenia, že USA budú pokračovať v rozsiahlom zdieľaní spravodajských informácií o Ukrajine, čo je rozhodujúce pre ich schopnosť zaútočiť na ruské jednotky a infraštruktúru."
To znamená, že vojnou posadnutá časť EÚ je na konci s celou svojou „vojnovou latinou“.