Orbán má absolútnu pravdu: Jedinou zostávajúcou (klamnou) nádejou Ukrajiny na víťazstvo je zabezpečenie úplnej účasti EÚ vo vojne proti Rusku a celého jej financovania Bruselom

14.07.2025 09:54

V rozhovore pre Patriótu premiér Orbán varoval, že Európa čelí prehlbujúcej sa geopolitickej kríze, keďže vojna na Ukrajine odhaľuje rastúcu priepasť medzi Spojenými štátmi a ich európskymi spojencami.

 

„Jedinou zostávajúcou nádejou Ukrajincov je udržať Európanov vo vojne,“ povedal a poukázal na to, čo vnímal ako jasnú transatlantickú priepasť. Na poslednom summite NATO zaznamenal dramatický posun: „Amerika je na ceste k mieru a my sme na ceste k vojne.“

 

Zdôraznil, že európska stratégia vedená Nemeckom zostáva odhodlaná dosiahnuť vojenské víťazstvo na Ukrajine, aj keď podpora USA klesá. Orbán varoval, že táto divergencia nechá Európu osamotenú, aby sa vysporiadala s finančnými, ekonomickými a bezpečnostnými dôsledkami vojny, ktorú občania EÚ ale nechcú.

 

Pripomenul aj svoju návštevu Kyjeva počas maďarského predsedníctva Rady EÚ, kde sa pokúsil navrhnúť prímerie. „Povedal som prezidentovi Zelenskemu, že čas nie je na jeho strane. Rusi získavajú pôdu pod nohami a Európe dochádzajú zdroje.“ Jeho odkaz bol odmietnutý.

 

Premiér Orbán označil vedenie Ukrajiny za viac zamerané viac  na šou než na vecné záležitosti a pokračovanie vojny označil za strategickú slepú uličku. „Ukrajina od nás nemôže požadovať nič, čo by škodilo nám a Európe,“ vyhlásil. „Túto vojnu nemožno vyhrať na fronte proti jadrovej mocnosti.“

 

Rovnako otvorene sa vyjadril aj k nákladom: „Desiatky miliárd eur už boli spálené bez akejkoľvek racionálnej a uskutočniteľnej cesty k víťazstvu.“ Maďarsko preto vetovalo vstup Ukrajiny do EÚ a varovalo, že integrácia krajiny vo vojne by do konfliktu vtiahla celú Úniu. Hoci to proces zastavilo, premiér Orbán vyjadril obavy z pokusov Bruselu obísť právne predpisy. „V súčasnosti dochádza k očividnému porušovaniu zákona,“ povedal, ale dodal: „Maďarsko nemožno vylúčiť.“

 

Maďarský premiér tiež kritizoval politickú kultúru EÚ, v ktorej členské štáty čoraz viac nasledujú pokyny z Bruselu bez verejných konzultácií.

 

Orbán: „V európskej politike sú dnes tri hlavné témy: migrácia, vojna a rodová rovnosť.“

 

 

„Maďarsko je jedinou krajinou, ktorá sa poradila so svojimi občanmi o všetkých troch otázkach,“ zdôraznil a argumentoval, že tento demokratický deficit viedol k byrokratickej správe vecí verejných, ktorá uprednostňovala národné záujmy.

 

Mier v Európe podľa neho podporuje:

 

Turecko

 

Maďarsko

 

Slovensko

 

Podporovatelia vojny:

 

Ostatných 25 členských štátov EÚ

 

Ohľadom budúcnosti vojny a Ukrajiny Viktor Orbán povedal: „Ťažko povedať niečo o vojne v krajine, kde každý deň zomierajú stovky alebo tisíce ľudí. Myslím si, že Ukrajina má právo rozhodovať o svojej vlastnej budúcnosti a určovať si svoj vlastný osud. Ak mier, tak mier; Ak vojna, tak vojna.“

 

„Jedna vec, ktorú od nás ale nikdy nemôže požadovať, je, aby sme jej pomohli v jej pomýlenej stratégii.“

 

Orbán potom zdôraznil postoj, že vojna a budúce pristúpenie Ukrajiny k EÚ by Úniu zničili.