Viaceré rakúske médiá sú nadšené Robertom Ficom, a to nielen v tomto prípade - píšu: Slovenská Republika prerušila dodávky elektriny Ukrajine

25.02.2026 11:12

Slovenský premiér Robert Fico splnil svoj sľub a zastavil núdzové dodávky elektriny na Ukrajinu. Dôvodom je, že Kyjev naďalej blokuje tranzit ruskej ropy na Slovensko.

 

V pondelok vypršalo „ultimátum“ Bratislavy Kyjevu. Premiér Robert Fico cez víkend vyhlásil, že podnikne protiopatrenia, ak Ukrajina neobnoví tranzit ropy cez krajinu – informovali rakúske médiá. Slovensko má v úmysle zastaviť núdzové dodávky elektriny na Ukrajinu, čo vyvolalo pobúrenie EÚ a Kyjeva. Fico teraz toto opatrenie zavádza.

 

V pondelok večer sociálnodemokratický premiér, ktorý spolu s Orbánom blokuje aj 20. balíček sankcií proti Rusku, vyhlásil:

 

„Drahí priatelia, robím presne to, čo som oznámil v sobotu. V sobotu som jasne povedal, že ak sa do pondelka neobnovia dodávky ropy na Slovensko cez ropovod Družba, dám štátnej spoločnosti SEPS pokyn, aby okamžite zastavila núdzové dodávky energie na Ukrajinu.

 

Dnes je pondelok a dodávky ropy stále nie sú obnovené. Preto som už nariadil spoločnosti SEPS, aby tieto núdzové dodávky energie na Ukrajinu zastavila. Toto nie je hra; toto je reakcia na neprijateľné správanie ukrajinskej strany. Od začiatku vojny sme Ukrajine poskytli podstatne viac pomoci ako mnohé iné krajiny.

 

V súčasnosti sa na našom území nachádza približne 180 000 ukrajinských občanov; poskytujeme im humanitárnu pomoc, organizujeme spoločné zasadnutia vlády a pomáhame v mnohých oblastiach. Napriek tomu ukrajinský prezident odmieta pochopiť náš mierový prístup a keďže nepodporujeme pokračovanie vojny, správa sa nevhodne. Je to nepriateľské a zlomyseľné voči Slovensku.

 

Najprv zastavili tranzit plynu na Slovensko, čo nám spôsobilo straty približne 500 miliónov eur ročne. Teraz zastavili tranzit ropy cez Družbu, čo nám spôsobilo ďalšie obrovské logistické a finančné problémy. Toto nie je správanie partnera; toto je správanie, ktoré Slovensko už nemôže tolerovať.

 

Núdzové dodávky elektriny na Ukrajinu nie sú aktom charity – Ukrajina ich nakupuje na trhu prostredníctvom aukcií ENTSO-E za bežné trhové ceny. Ak nám však zámerne škodia energiou, nemôžeme naďalej podporovať stabilizáciu ich siete na vlastné náklady a riziko.

 

Len v januári 2026 boli tieto núdzové dodávky na stabilizáciu ukrajinskej elektrickej siete dvakrát vyššie ako v celom predchádzajúcom roku 2025. To ukazuje, ako veľmi sú od nás závislí – a napriek tomu sa k nám správajú, akoby sme im niečo dlhovali.

 

Slovensko je hrdá a suverénna krajina. Som hrdý a suverénny Slovák. Nepripúšťame, aby sa s nami zaobchádzalo ako s menejcenným partnerom alebo nepriateľskou krajinou.

Preto si myslím, že bolo úplne správne, že sme sa nezúčastnili na najnovšej vojenskej pôžičke pre Ukrajinu vo výške 90 miliárd eur.

 

Toto nie je akt agresie; je to akt sebaobrany a ochrany národných záujmov Slovenska. Ak sa situácia nezmení, budeme nútení prijať ďalšie opatrenia na ochranu našej energetickej bezpečnosti.“

 

Plynovod Družba je prerušený od konca januára. Ukrajina tvrdí, že dôvodom je útok ruského dronu. Maďarsko a Slovensko však obviňujú ukrajinské vedenie. Komisia sa stavia na stranu Kyjeva a nie na stranu členských štátov EÚ Maďarska a Slovenska.

 

Toľko v tejto veci z rakúskych médií.