Valdai-konferencia: Odkaz Vladimíra Putina západným politickým elitám

04.11.2014 00:28

V Soči sa pred niekoľkými dňami konala Valdai-konferencia, na ktorej mal o.i. obsiahly príhovor aj Vladimír Putin. Západné média urobili všetko preto, aby Putinovu veľmi dôležitú reč buď ignorovali, alebo je prekrútili a úmyselne negatívne interpretovali. Pritom išlo o jednu z najdôležitejších politických rečí, aká z úst významného politika od 5.3.1946 - keď predniesol Churchill svoju známu reč o "železnej opone" - zaznela. 

Putinova reč bola neobyčajne dlhá a trvala takmer poldruha hodiny. Stručne zhrnuté do niekoľkých bodov oznámil Putin svetu toto:

 

Rusko sa nebude viac zúčastňovať na žiadnych tajných, pred verejnosťou utajovaných rokovaniach. Je však pripravené k serióznym rokovaniam.

 

Všetky systémy globálnej kolektívnej bezpečnosti sú vážne oslabené a zdeformované. V súčasnosti neexistujú žiadne medzinárodné záruky bezpečnosti a mieru. Za ich narušenie je len jediný zodpovedný - Spojené Štáty Americké. Architekti nového poriadku sveta stroskotali so svojimi plánmi. Nezávisí to od Ruska, či bude vybudovaný nový svetový poriadok. Ak k tomu ale príde, tak bez Ruska to nebude možné.

 

Rusko nemá úmysel loviť v kalných vodách medzinárodnej politky, ktoré vznikli ako dôsledok čoraz viac sa rozširujúcej americkej "ríše chaosu". A Rusko nemá nijaký záujem ani na vytvorení vlastnej "svetovej ríše". To by bolo predsa nezmyselné. Hlavný záujem Ruska sa sústreďuje na jeho územie a tam chce pracovať na rozvoji svojho vlastného obrovského teritória. Okrem toho Rusko nechce vystupovať ako "záchranca sveta", ako tomu bolo v minulosti. 

 

Rusko nepodnikne nič, aby formovalo svet podľa svojich predstáv. Zároveň však nedovolí, aby niekto menil podľa svojich plánov Rusko. Každý, kto sa ale pokusí dostať Rusko do izolácie, ten zažije "búrku". 

 

Rusko nemá najmenší záujem na spôsobovaní chaotických a nestabilných situácií a nechce vojnu a nemá ani úmysel vojnu začať. Avšak z pohľadu Ruska je vypuknutie svetovej vojny v súčasnej situácii takmer neodvratné. Rusko je na takú situáciu pripravené. Rusko síce  nechce vojnu, ale ak vypukne, bude sa vedieť obrániť.

 

Rusko nezamýšľa aktívne zasiahnuť voči tým, ktorí sa ešte stále pokúšajú dosiahnuť svoje vlastné nové usporiadanie sveta. Radšej sa bude prizerať tomu, ako v tomto procese dostanú zaslúžené tresty a budú žať neúspechy.

 

Vo svojej vnútornej a zahraničnej politike sa bude sila a vplyv Ruska zakladať nie na utajovaných dohodách s politickými elitami Západu, ale na vôli a na želaniach obyvateľstva.

 

Ešte existuje možnosť vytvoriť spoločne nový poriadok sveta, ktorý môže zabrániť svetovej vojne. Tento poriadok musí, pochopiteľne, zahŕňať aj USA. Musí byť ale založený na rovnakom postavení všetkých a suverenita všetkých štátov musí byť plne rešpektovaná.

 

Záverom Putin zdôraznil, že čas zákulisných hier je preč. Povedal, že teraz ide o to, aby rozum robil správne rozhodnutie a nie egoistické záujmy. Rusko je ochotné takto postupovať, ale je ochotný aj Západ?

 

Môj komentár:

 

Vo svojej reči Putin celkom nečakane zmenil doterajšie "pravidlá hry" v politike. Dosiaľ bolo v medzinárodnej politike zaužívané, že politici dávali občasné verejné vyhlásenia, ktorými budili vo verejnosti dojem národnej suverenity. Ale takéto ich stanoviská neboli ničím iným ako šou, ako zahraním divadla a nemali nič spoločné s tvrdou skutočnosťou medzinárodnej politiky. Po takýchto divadelných vložkách pre verejnosť sa prešlo k tajným rokovaniam, o priebehu ktorých na verejnosť nič nepreniklo. 

Aj Vladimír Putin spočiatku hral túto hru a očakával, že Rusko bude akceptované vo Washingtone a Bruseli ako rovnocenný partner. Legitimné očakávanie Moskvy sa však nenaplnilo a Putin sa rozhodol ukončiť túto hru. Porušil tak tabu západnej politiky, lebo v Soči sa vo svojej reči obrátil priamo na všetkých ľudí na svete a ignoroval tak politickú elitu Západu.