Urobí korona pandémia z Číny jedinú svetovú superveľmoc?

09.01.2021 23:45

Západ má strach z Číny a obáva sa jej ekonomickej sily, a to plným právom. Viacerí západní ekonómovia a politológovia si myslia, že pandémia môže vo svete vytvoriť takú situácia, že 21. storočie sa stane storočím čínskej hegemónoie.

Už som písal o tom, že Čína sa z hospodárskej krízy zapríčinenej pandémiou zotavuje podstatne lepšie ako zvyšok sveta. V neposlednom rade aj preto, lebo lockdown, ktorý v európskych krajinách pretrváva, spôsobuje len ďalší dramatický rast krízy ekonomík európskych štátov.

Keď Čína a 14 ďalších ázijských krajín v novembri minulého roku oznámili, že spoločne vytvoria najväčšiu oblasť slobodného obchodovania, tak Západ bol nielen prekvapený, ale aj zaskočený.

V Európe nás podľa oficiálnych údajov bičuje korona čoraz viac a početné krajiny ohlásili koncom roka opätovný a veľmi prísny lockdown, ktorý ničí existencie a ľuďom berie radosť zo života.

Naproti tomu v mnohých krajinách Ázie je lockdown už len minulosťou a počas dosiaľ najväčšej krízy tohto storočia oznamujú zmienené krajiny nadšene celému svetu:

„Rozbiehame slobodné obchodovanie, a to v takom rozsahu, ako to svet dosiaľ nepozná“.

Podpísanie ich dohody názvu RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership) je obrovským geopolitickým víťazstvom Číny nad Západom a predovšetkým nad USA, ale náš mainstream sa o tom nezmieňuje. Ani o tom, že  Obama ako prezident sa neúspešne pokúšal Čínu ekonomicky aspoň čiastočne izolovať.

Čína je však doslova stohlavým drakom a RCEP nie je jediným úspechom  vlády v Pekingu. Ekonomika v Číne sa priam neuveriteľne rýchlo dostala na vzostupnú krivku. Už v treťom štvrťroku 2020  zaznamenala o 5 percent vyšší rast ako v tom istom období rok predtým.

Málokto na svete pozná tak dobre Čínu a USA ako profesor Kishore Mahbubani, ktorý bol 30 rokov diplomatom Singapuru, o.i. aj ako jeho stály zástupca v OSN.

Po ukončení diplomatických aktivít začal prednášať na viacerých ázijských univerzitách a publikovať knihy. Nedávno vydal knihu Has China won? Vyhrala Čína? V nej tvrdí, že Čína Západ už porazila a podrobne analyzuje, prečo je to tak.

Podľa profesora Mahbubaniho má Čína už dávnejšie lepších vedcov a inžinierov ako USA a korona len zvýraznila, že je schopnejšia a úspešnejšia ako USA. Tvrdí, že USA nemajú nijaké vízie pre multipolárny svet.

Uvádza ešte niekoľko dôvodov, z ktorých vplýva, že USA budú voči Číne čoraz viac zaostávať. Jeden z nich – a síce mimoriadne závažný – je ten, že Čína je meritokraciou, to znamená, že každý, kto je schopný a to aj neustále dokazuje, má možnosť dosahovať čoraz viac.

Naproti tomu USA sa podľa profesora vyznačujú plutokraciou a tá je z pohľadu potrieb našej epochy dekadentná a stredoveko spiatočnícka, lebo reprezentuje spoločnosť, kde platí, že bohatstvo a obrovský majetok sú zárukou vzostupu a kariéry.