Ukrajina na konci? USA konečne schválili rozpočet – ale nie je v ňom pomoc pre Kyjev!

20.11.2023 21:08

Ukrajina na konci? USA schválili rozpočet – nie je v ňom pomoc pre Kyjev!

Americký prezident Biden schválil nový zákon o rozpočte, ktorý už nepočíta s pomocou pre Kyjev. Vo všeobecnosti sú správy z posledných dní pre Kyjev katastrofálne.

Americký Senát schválil nový zákon o rozpočte 87 hlasmi proti 11. Americkí republikáni v zákone zabezpečili, že žiadna nová americká pomoc pre Kyjev nebude schválená.

 

Zákon bráni odstávke a zaručuje platobnú schopnosť USA do 19. januára 2025. Biely Dom krátko nato vydal tlačovú správu, v ktorej potvrdil, že zákon podpísal americký prezident Biden. Keďže predtým schválená americká pomoc Ukrajine prakticky vypršala, Kyjev bude teraz najmenej dva mesiace bez americkej finančnej a vojenskej pomoci.

To však zďaleka nie je jediná zlá správa pre Kyjev.

Klesajúca podpora Západu

 

10. novembra Bloomberg oznámil, že EÚ nebude schopná dodať milión delostreleckých granátov, ktoré prisľúbila Kyjevu do marca 2024.

 

Ohrozená je aj finančná pomoc EÚ. Keďže Európska komisia už minula peniaze z rozpočtu platného do roku 2027, nie je jasné, ako EÚ plánuje dodržať svoje finančné prísľuby Kyjevu na rok 2024. Európska komisia preto požiadala členské štáty, aby do spoločného rozpočtu pridali 50 miliárd, stretla sa však s malým súhlasom a dokonca s ohláseným vetom zo strany Maďarska.

 

13. novembra poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan uviedol, že schopnosť vlády USA podporovať Kyjev klesá:

 

„Každý týždeň je pre nás ťažšie plne financovať to, čo si myslíme, že musíme poskytnúť Ukrajine, konkrétne zbrane a zdroje, ktoré potrebuje na obranu svojho územia a na ofenzívu. Stále sme ešte schopní poskytnúť vojenskú podporu, o ktorú Ukrajina požiadala, ale ak by sme boli plne financovaní, mohli by sme tak urobiť na udržateľnejšom základe.

 

Sullivan povedal, že „okno príležitostí“ pre americkú vládu sa zatvára, ale Biely Dom nemôže poskytnúť konkrétny dátum, kedy sa minú všetky zdroje Washingtonu na podporu Kyjeva:

 

„Môžem ale  povedať, že to už ovplyvňuje našu schopnosť poskytnúť Ukrajine všetko, čo potrebuje. A tento efekt sa časom len zvýši.“