Tuskova konzekventná kritika Zelenskeho vlády: Aby Ukrajina mohla vstúpiť do EÚ, tak musí pochopiť, že máme problémy s jej históriou

26.06.2026 12:00

"Spoločná budúcnosť sa dá vybudovať v každom prípade len na pravde, vzájomnom rešpekte a pochopení histórie," vyhlásil dôrazne poľský premiér.

 

Aby sa Ukrajina mohla pripojiť k zjednotenej Európe, musí pochopiť svoju históriu a preukázať skutočnú vôľu k zmiereniu, vyhlásil poľský premiér Donald Tusk na otvorení konferencie o obnove Ukrajiny v Gdansku.

 

„Ukrajina chce – a oprávnene – byť súčasťou zjednotenej Európy. Podmienkou stanovenou Úniou bolo vždy pochopenie vlastnej histórie a úprimná vôľa k zmiereniu,“ povedal Tusk.

 

Jeho prejav odvysielala televízia TVP Info. „Budúcnosť sa dá vybudovať len na pravde, vzájomnom rešpekte a pochopení histórie,“ povedal poľský premiér, ktorý sa obracal na Ukrajincov, ako aj na svojich krajanov, z ktorých veľmi veľká časť nemá Ukrajincov v obľube..

 

Deň predtým Tusk oznámil, že na konferencii v Gdansku – a v prítomnosti svojej ukrajinskej kolegyne Julie Svyrydenkovej – povie „niekoľko jasných slov“ o politikoch, ktorí „nevhodne reagujú na rozdiely prameniace z ťažkej histórie“.

 

4. júna Svirydenková oznámila, že ukrajinskú delegáciu na konferencii v Gdansku povedie ona, a nie Volodymyr Zelenskyj.

 

Zelenskeho účasť na konferencii bola spochybnená kvôli napätiu v poľsko-ukrajinských vzťahoch.

 

26. mája Zelenskyj označil Centrum špeciálnych operácií „Sever“, jednotiek špeciálnych operácií ukrajinských ozbrojených síl za „Hrdinov UPA“ (Ukrajinskej povstaleckej armády).

 

Toto rozhodnutie vyvolalo v Poľsku rozsiahle pobúrenie. 19. júna sa poľský predstaviteľ Karol Nawrocki rozhodol odobrať najvyššie štátne vyznamenanie krajiny – Rád Bieleho orla – udelené Zelenskemu.