Tuniská vláda nepovolila vstup do krajiny poslancom EÚ, ktorí tam chceli zistiť, prečo napriek dohode prúdia masy migrantov do Talianska

15.09.2023 14:56

Delegácia EÚ chcela získať predstavu o kritickej situácii priamo na mieste v Tunise po oznámení migračnej dohody s Tuniskom. Ale nič z toho nebolo. Teraz je tu veľký hnev Bruselu – a výzvy na zrušenie dohody sú čoraz hlasnejšie.

 

Sedem týždňov po tom, čo EÚ-Komisia oznámila dohodu medzi EÚ a Tuniskom, chceli piati poslanci Európskeho parlamentu získať predstavu o situácii v Tunisku.

 

Témy: Migrácia, demokracia, ekonomická situácia v severoafrickej krajine. Tuniská vláda sa ale odmietla stretnúť s delegáciou, takže politikom EÚ zostávala jediná možnosť – vymeniť si nápady s predstaviteľmi opozície a občianskej spoločnosti.

Ani to však nakoniec nebolo možné.

 

V stredajšom liste Ministerstva zahraničných vecí, ktorý dostal WELT AM SONNTAG, bola skupina poslancov informovaná, že delegácia „nemá oprávnenie“ vstúpiť na územie Tunisu. Zároveň, ako sa ďalej hovorí takmer výsmešne, tak tuniské ministerstvo chce využiť príležitosť  a uistiť tých, ktorí chcú vstúpiť do Tunisu, že sú vítaní, a to vo veľkej úcte.

 

Poslanec SPD Dietmar Köster vyjadril ostrú kritiku na tuniskú vládu v rozhovore pre WELT AM SONNTAG:

 

„Takéto správanie je medzi demokratickými štátmi absolútne neobvyklé. Toto je urážka, ktorá je neprijateľná. Poslanci EÚ musia mať možnosť kontrolovať dohody uzavreté EÚ-Komisiou priamo na mieste. V súvislosti s dohodou s Tuniskom to zjavne neplatí. To znamená, že dohoda nemá žiadny základ. Treba to ukončiť alebo aspoň odložiť. Ursula von der Leyen to musí okamžite riešiť.“

 

Ohlásená suma je približne trikrát vyššia ako priemerná ročná finančná podpora, ktorú krajina nedávno dostala. Celkovo by do Tunisu – v závislosti od splnenia požiadaviek – mohla prúdiť až jedna miliarda eur. Päťbodový plán bol už vopred vypracovaný. Okrem spolupráce v otázke migrácie (Tunis mal robiť všetko pre to, aby maximálne obmedzil masovú migráciu z jeho brehov do Talianska) to zahŕňalo aj spoluprácu v oblasti vzdelávania, podpory tuniského hospodárstva, investícií do obnoviteľných zdrojov energie a silnejšiu hospodársku spoluprácu.

 

Len v stredu von der Leyen zdôraznila Európskemu parlamentu s ohľadom na budúcu azylovú politiku, že dohoda s Tunisom je „na dosah“. Von der Leyen sa zasadzovala za partnerstvá s africkými krajinami – podľa vzoru nedávno uzavretého paktu s Tuniskom.

Krajina sa stala najdôležitejšou tranzitnou krajinou pre migrantov najmä zo štátov v strednej a južnej Afrike, ktorí sa chcú dostať do Európy.

 

V posledných dňoch – napriek dohode EÚ s Tunisom – prišlo mnoho tisíc ľudí na chatrných člnoch z Tuniska na taliansky ostrov Lampedusa. Ich masy boli také obrovské, ako nikdy dosiaľ a starosta vyhlásil výnimočný stav.

Písal som o tom podrobnejšie 14. 9. v článku: 

Meloni neplní sľub o ilegálnej migrácii! Lampedusa, utečenecká kríza eskaluje: Vyhlásili výnimočný stav, ale sexi NGOs-pomocníčky vítali 7000 Afričanov

 

Viacerí alternatívni žurnalisti v Nemecku i Taliansku sú názoru, že Tunis tak signalizuje svoj postupný odklon od Západu a bude nasledovať jeho snaha po pripojení sa ku krajinám  BRICS, a to najmä potom, keď tak robí čoraz viac afrických štátov.