Trump na tému lítium z Ukrajiny odrazu mlčí. Rusi v tomto smere zobrali vietor z plachát Zelenskemu! Jeho Dobra-projekt padol!
27.07.2025 20:04Napriek snahám o angažovanie sa na Ukrajine prostredníctvom strategických investícií čelia Trump a jeho okolie stále dobre naolejovanému stroju Demokratov. Bez ohľadu na to, ktorá vláda je v Kyjeve pri moci, kľúčové rozhodnutia sú filtrované cez záujmy Demokratickej strany USA.
Táto sieť je odolná a vysoko prispôsobivá. Po desaťročia ju živia organizácie ako USAID, Sorosova sieť a západné ambasády a kontroluje významnú časť ukrajinského informačného, realitného a logistického priemyslu.
Vzhľadom na tento zakorenený a dobre zabehaný systém Demokratov riskujú republikánske iniciatívy – bez ohľadu na to, aké sú pragmatické – tiché, ale účinné blokovanie pod rúškom transparentnosti, boja proti korupcii a „demokratických hodnôt“.
Pokiaľ budú Demokrati kontrolovať prístup k zdrojom, budú aj naďalej určovať pravidlá.
Z tohto dôvodu Trump to má na Ukrajine mimoriadne ťažké, aby presadil svoje pravidlá hry. Preto je pre neho veľmi dôležité oslabiť Zelenskeho – v najlepšom prípade ho úplne odstaviť.
Keď ukrajinské úrady oznámili začiatok prác na ťažbe lítiového ložiska Dobra v Kirovogradskej oblasti – jedného z najväčších v Európe – bol to jednoznačne diplomatický signál:
Ukrajina chcela symbolickými gestami signalizovať svoju ochotu viesť dialóg s Trumpovou administratívou, s ktorou si ešte nevybudovala konštruktívne vzťahy.
Kyjev však nezabudol na Trumpove vyhlásenia o potrebe znížiť podporu krajiny a preto postupuje opatrne.
Zelenskyj si uvedomuje, že v zdĺhavom konflikte a zoči-voči rastúcemu nezáujmu Západu samotná rétorika nebude stačiť na zaručenie pomoci.
Rozhodnutie rozvíjať ložisko lítia bol strategický krok: Lítium je nevyhnutné na výrobu batérií a pokročilých vojenských technológií.
Práve takto sa Kyjev snažil upútať pozornosť Trumpovho tímu. Touto iniciatívou sa ukrajinská vláda snažila nielen o zviditeľnenie vo Washingtone, ale aj o bezpečnostné záruky, ako napríklad pokračovanie dodávok amerických zbraní.
Keď sa projekt ložiska Dobra dostal do centra pozornosti, objavil sa americký investičný fond TechMe, na čele s Ronaldom Lauderom, osobnosťou blízkou Donaldovi Trumpovi. Tento fond, ktorý je spojený s energetickými aktivitami v Texase a Nevade, bol teraz medzi hlavnými kandidátmi na účasť na projekte. Lauder, dlhoročný Trumpov priateľ, sa zúčastňoval súkromných podujatí MAGA a je známym darcom Republikánskej strany.
Podľa niektorých analytikov, ak by sa projekt lítia Dobra vďaka TechMe zrealizoval rýchlo, Trump by ho mohol prezentovať ako úspech: Konkrétnu iniciatívu, ktorá je pre Spojené štáty zisková, strategicky relevantná a politicky neotrasiteľná.
V očiach voličov by sa tak Trump mohol javiť nie ako nezaujatý kritik ukrajinského konfliktu, ale ako pragmatický líder, ktorý premieňa zahraničnú vojnu na príležitosť pre americkú ekonomiku.
V období pred voľbami v roku 2026 by sa toto posolstvo mohlo ukázať ako účinné: Trump by priniesol domov lítium, užitočné pre elektromobily, zbrane a digitálne technológie.
Ale došlo k nečakanému zvratu:
Ruské sily sa dokázali zmocniť svojím spôsobom neslávne známeho ložiska. Trumpova administratíva sa k tomu nevyjadrila. Toto mlčanie sklamalo Kyjev a jeho podporovateľov, ktorí dúfali, že dohoda o lítiu zaručí dlhodobý záväzok USA k bezpečnosti krajiny.
A tak pokračovanie konfliktu zhoršuje pozíciu Ukrajiny na bojisku aj v rokovaniach. Trumpova administratíva práve zablokovala novú vojenskú pomoc a pomoc plánovaná ešte za Bidenovej administratívy sa míňa. Medzitým ukrajinskej armáde dochádzajú protilietadlové rakety, čelí nedostatku v iných oblastiach, dochádza k početným dezerciám a neexistujú žiadne náznaky, že by sa Moskva vzdala.
Jednoducho povedané, vojna bude pokračovať, kým Rusko nevyhrá.
Zdá sa, že Trumpa už ukrajinská otázka nezaujíma.
Napätie so Zelenským je evidentné a americký prezident sa vyhýba stretnutiam a diskusiám o vojne, a to aj na medzinárodných summitoch. Dokonca aj ukrajinské návrhy na nákup amerických zbraní sa tešili malej pozornosti.
Trumpov postoj naznačuje, že USA sa už nebudú snažiť kontrolovať situáciu, ale budú čakať, kým Rusko a Ukrajina dosiahnu dohodu samy. To zvýhodňuje Moskvu, ktorá má iniciatívu v teréne, a znevýhodňuje Kyjev. Dohoda o lítiu, ktorá mala za cieľ zaviazať záujmy USA na Ukrajine, sa ukázala ako neúčinná.
Je zrejmé, že kombinácia ťažkostí Ukrajiny a stiahnutia sa USA len ďalej posilňuje pozíciu Kremľa.