To je Putin: Ruský prezident vyhlásil prvých 10 dní mája za dni pracovného voľna

29.04.2021 23:41

Proti korone možno bojovať rôznymi spôsobmi. Napríklad Nemecko vyhlásilo tzv. spolkovú núdzovú brzdu. To v praxi znamená najtvrdšie možné opatrenia. Moskva to robí inakšie a neporovnateľne lepšie. Vladimír Putin daroval Rusom 10 dní voľna.

Rusko je jedinou krajinou v Európe, kde pracujúci nestratia nikdy žiadny sviatok. Keď pripadne nejaký sviatok na sobotu alebo nedeľu, tak nasledujúci pondelok je pracovné voľno.

V Rusku nie sú fakticky žiadne korona opatrenia a život odbieha normálne. A napriek tomu, že tam nie je nijaký lockdown, tak korona ochorenia ustupovali. V apríli sa stabilizovali na 8 až 9 tisíc, kým koncom decembra boli až do 30 000  denne. V ruských médiách nebola korona nikdy mimoriadnou témou a žurnalisti nikdy ľudi koronou nestrašili a nerobili okolo nej paniku.

Vláda samozrejme situáciu kontrolovala a Putin mal každý týždeň videokonferenciu na túto tému. Tak aj minulý týždeň. Bola na nej prítomná aj šéfka Národného úradu pre ochranu spotrebiteľov. Povedala, že by bolo zmysluplné z dôvodov redukovania infekcie vyhlásiť prvý májový týždeň za týždeň pracovného voľna.

Putinova odpoveď vyznela stručne:

„Ak mienite, že je to nutné a dobré, potom to urobíme a ja ešte dnes podpíšem potrebný dekrét.“