SPIEGEL k tomu mlčí: Zelenskyj verzus všetci! Boj o moc na Ukrajine sa naďalej vyostruje! Podporí Kličko Porošenka, ak sám neuspeje? Despotická „demokracia“ po ukrajinsky!

26.07.2025 10:16

Na Ukrajine už mesiace zúri boj o moc medzi Zelenskeho okolím a jeho oponentmi, ktorého detaily sú čoraz jasnejšie, ale západné médiá ho vo svojom spravodajstve o domácej politickej kríze na Ukrajine vynechávajú.

 

Nemecké médiá boj o moc ignorujú a obmedzujú svoje spravodajstvo na „zákon o NABU“, ktorý Zelenskyj v utorok pretlačil parlamentom a proti ktorému je masívny tlak zo Západu a na Ukrajine organizujú protesty proti nemu mimovládne organizácie financované Západom.

 

Z niektorých ukrajinských správ o eskalujúcom boji o moc na Ukrajine je vidieť, čo je okrem iného v stávke na domácej scéne. Keďže situácia je tam mimoriadne zložitá, stredajšie správy ukazujú len malú časť bojov o moc na Ukrajine, ktoré teraz dosiahli dočasný vrchol v „zákone o NABU“ a Zelenského pokuse, ktorý Západ kritizuje, dostať NABU pod svoju kontrolu.

 

Zelenskyj proti Porošenkovi

 

Rivalita medzi súčasným prezidentom Zelenskym a bývalým prezidentom Porošenkom je dobre známa už od volebnej kampane v roku 2019. V očakávaní volieb, ktoré sa musia na Ukrajine v určitom okamihu uskutočniť.

 

Zelenskyj podniká preventívne kroky proti svojim politickým oponentom – mimochodom, aj expremiérka Julia Timošenko (63) opozičná politička by tiež rada zamiešala karty, ale jej šance na zvolenie sú minimálne, niektorí tvrdia, že takmer nulové.

 

Vo februári 2025 Zelenskyj uvalil sankcie na svojich najdôležitejších politických oponentov vrátane Porošenka bez obvinení alebo súdnych príkazov, čím im v podstate zakázal účasť na potenciálnej volebnej kampani (to je „demokracia“ po ukrajinsky). 

 

V Nemecku sa tejto otázke prakticky nevenovala žiadna pozornosť, ale v apríli denník New York Times publikoval kriticky článok o tomto mocenskom boji.

 

Súbežne so sporom s EÚ ohľadom „zákona o NABU“ Zelenskyj pokračuje vo svojich despotických akciách aj proti Porošenkovi.

 

V stredu ukrajinská spravodajská agentúra SBU, ktorá je pod Zelenskeho kontrolou, zablokovala niekoľko stránok strany bývalého prezidenta Porošenka na rôznych platformách sociálnych médií za „kritiku a diskreditáciu“ ukrajinského vedenia.

 

Podľa ukrajinskej poslankyne Iriny Geraščenko oficiálna odpoveď SBU na otázku znela, že predstavitelia Porošenkovej strany si získali dôveru verejnosti šírením nedemokratických názorov a následne začali kritizovať ukrajinské vedenie.

 

Podľa poslankyne Rady bolo rozhodnutie o blokovaní webových stránok Porošenkovej strany prijaté kvôli kritike ukrajinského vedenia. Ďalej uviedla, že „samozrejme“, „všetci kritici vlády sú označení za nepriateľov a stránky strany sú blokované“. Nie je to prvýkrát, čo ukrajinská vláda bráni práci Porošenkovej strany.

 

Ukrajinská vláda nedávno zakázala Porošenkovi a jeho straníckym kolegom cestovať do zahraničia. Porošenko napríklad chcel cestovať do Spojených štátov na konferenciu, čo mu bolo zakázané.

 

10. mája vykonala NABU niekoľko prehliadok vysokopostavených predstaviteľov Ukrajinskej národnej gardy vrátane jej veliteľa, generála Alexandra Pivnenka, pre podozrenie z korupcie. Ukrajinské médiá s odvolaním sa na zdroje z orgánov činných v trestnom konaní informovali, že veliteľ Národnej gardy mohol prijať úplatky v celkovej výške 190 miliónov hrivien (4,5 milióna dolárov).

Je viac než pravdepodobné, že tieto obvinenia nie sú vymyslené, ale opodstatnené.

 

Prehliadky však vyvolali nepokoje na fronte a stali sa súčasťou boja Západom kontrolovanej NABU proti Zelenskemu a jeho ľuďom.

 

Jednotky ukrajinskej Národnej gardy boli po prehliadkach pripravené zasiahnuť proti vláde v Kyjeve, povedal Vasilij Maljuk, šéf SBU, na tlačovej konferencii, ktorú vysielala televízia Rada.

 

Inými slovami, jednotky Národnej gardy, ktoré vznikli z notoricky známych „dobrovoľníckych práporov“ ako Azov, mali plány na prevrat.

 

Šéf SBU kritizoval konanie NABU a vysvetlil tlači dôsledky prehliadok:

 

„Ako môžete vykonávať prehliadku veliteľa Národnej gardy, generála Pivnenka? Zaslúžil si to? A potom sa celá vec rozšírila cez telegramové kanály. Polovica Národnej gardy sklonila zbrane a odmietla plniť rozkazy, pretože pochybovala o jeho kvalitách ako veliteľa. Druhá polovica chcela ísť do Kyjeva  a organizovať protesty - minister vnútra Igor Klimenko  celý týždeň navštevoval všetky svoje jednotky a upokojoval ich a sľuboval nápravu.“

 

Ukrajinská tajná služba (SBU) vykonala v pondelok 21. júla 70 prehliadok zamestnancov NABU a obvinila niekoľkých jej zamestnancov zo zrady.

 

Tieto udalosti demonštrujú, ako veľmi sa vyostril boj o moc na Ukrajine. Otvorene sa hovorí o prevrate a Západom kontrolovaná NABU vyšetruje Zelenskeho okolie a poškodzuje už aj tak nízku morálku ozbrojených síl prehliadkami populárnych veliteľov.

 

Otázkou je, či sa NABU vymkla spod kontroly, alebo či koná na pokyn Západu proti Zelenskemu a jeho okoliu, možno preto, aby sa pripravila na Zelenského pád.

 

V každom prípade si Zelenskyj svojimi činmi proti NABU nezískal žiadnych priateľov na Západe, ako ukazujú správy západných médií o Zelenskeho konaní proti NABU.

 

Situácia v Kyjeve zostáva nejasná a v súčasnosti je ťažké predpovedať akýkoľvek možný vývoj.