Riziko demencie sa enormne zvyšuje s konzumáciou alkoholu: Od istého veku by sa už nemal piť alkohol vôbec

02.05.2025 09:30

Alkohol môže výrazne zvýšiť riziko vzniku demencie. Neurológ Dr. Restak preto odporúča v istom veku úplne upustiť od pitia alkoholu.

 

Vysoká hladina cholesterolu, ťažká obezita a fajčenie sú len niektoré z rizikových faktorov, ktoré podporujú demenciu, akou je Alzheimerova choroba. Týka sa to najmä nadmernej konzumácie alkoholu. Tí, ktorí sa starajú o svoje zdravie, môžu teda znížiť riziko demencie.

 

Podľa Alzheimer Research Initiative by sa 45 percentám všetkých prípadov demencie na celom svete dalo predísť alebo ich aspoň oddialiť vyhýbaním sa rizikovým faktorom, ako je alkohol.

 

Podľa neurológa Richarda Restaka by ľudia mali úplne prestať konzumovať alkohol najneskôr vo veku 70 rokov. Alkohol „nie je dobrý pre nervové bunky,“ povedal expert pre The Guardian.

 

Neurológ a autor Richard Restak je presvedčený, že už aj nízka konzumácia alkoholu urýchľuje

starnutie nervových buniek a zvyšuje riziko Alzheimerovej choroby a aj iných demencií. Vo svojej knihe „The Complete Guide to Memory: The Science of Strengthening Your Mind“ zdôrazňuje, že alkohol je neurotoxín, ktorý ohrozuje zdravie nervov.

 

Kto si myslí, že konzumácia alkoholu v mladšom veku nemá vplyv na riziko demencie, je na veľkom omyle. Komplexná francúzska štúdia pod vedením doktora Michaëla Schwarzingera ukazuje, že nadmerná konzumácia alkoholu je najdôležitejším rizikovým faktorom pre skorý nástup demencie.

Štúdia zistila, že možno vychádzať z toho , že viac ako polovica všetkých pacientov s demenciou mladších ako 65 rokov mala problém s alkoholom už v mladom veku. Muži v tejto vekovej skupine sú obzvlášť postihnutí.

Dr. Restak hovorí: „Dôrazne odporúčam, aby ste, ak máte už 65 rokov, úplne a natrvalo vylúčili alkohol zo svojho jedálnička.“

 

Toto odporúčanie je založené na zistení, že zachovanie nervových buniek je v tomto veku obzvlášť dôležité pre zachovanie kognitívnych schopností. Podľa Restaka sa od 65. roku života riziko demencie zvyšuje päťnásobne – a pokračuje to v päťročných etapách.

 

Samozrejme ešte lepšie je prestať s alkoholom ešte skôr. A najlepšie je nezačať nikdy s jeho konzumom, a to isté platí o fajčení.

 

Výskumný tím z univerzity Sorbonna v Paríži vyhodnotil údaje o prepustení z nemocnice prakticky všetkých Francúzov, ktorí boli prijatí do nemocnice vo Francúzsku v rokoch 2008 až 2013, ako uvádza Lekársky magazín. Štúdia je založená na údajoch od približne 32 miliónov obyvateľov. Boli potvrdené všetky informacie o demencii, ako ich uvádza Richard Restak.