Rakúske alternatívne médiá sú nadšené: Premiér Robert Fico bol úspešný proti mimovládnym organizáciám: Nový zákon prináša väčšiu kontrolu

22.04.2025 14:39

Alernatívne rakúske uvádzajú: 

 

„Slovenský parlament schválil zákon, ktorý vyžaduje, aby mimovládne organizácie (MVO) boli transparentnejšie v oblasti financií a darcov. Robert Fico odolal tlaku Bruselu a liberálnej opozície, zákon však ešte nie je platný. 

 

Vláda Roberta Fica ním získava väčšiu kontrolu nad činnosťou mimovládnych organizácií v krajine. Minulý týždeň schválil parlament v Bratislave zákon, ktorý sprísňuje predpisy pre takzvané mimovládky. Konkrétne, mimovládne organizácie pôsobiace na Slovensku musia v budúcnosti konať transparentnejšie.

 

Zákon, ktorý sa stretol so značným odporom, bol prijatý v zrýchlenom konaní. Za vládne plány v stredu hlasovala tesná väčšina 76 poslancov – presne požadovaný počet. Mimovládne organizácie budú teraz musieť zverejňovať informácie o svojich darcoch. Kto to nedodrží, riskuje pokutu.

 

Teraz už chýba len podpis prezidenta Petra Pellegriniho, ktorý podporuje Ficovu vládu, no má blízko aj k liberálnemu Bruselu. Liberálne opozičné strany vyzvali Pellegriniho, aby zákon nepodpísal. Do platnosti má vstúpiť 1. júna.

 

Pobúrená je aj mimoparlamentná opozícia. Skupina „Mier pre Ukrajinu“ označuje zákon ako „ruský“:

  ´Tento zákon bol skopírovaný z Ruska, kde sa podobné zákony používali na ničenie nezávislých organizácií, väznenie predstaviteľov opozície, umlčanie médií a nastolenie represií,´ povedala pre Politico  ( Slovakia adopts Russian-style law targeting NGOs:  www.politico.eu/article/slovakia-adopts-russian-bill-targeting-ngos/) Lucia Stasselová z iniciatívy Mier pre Ukrajinu, ktorá organizuje protesty proti Ficovi.

 

Fico nastúpil do funkcie s prísľubom, že okrem iného ukončí „nadvládu mimovládnych organizácií“ na Slovensku.

 

Európska komisia už pohrozila, že ak Bratislava zákon skutočne implementuje, podnikne právne kroky. 

 

Pôvodný návrh zákona bol kritizovaný za označenie mimovládnych organizácií ako „zahraničných agentov“ alebo „lobistov“. Podobné zákony v Maďarsku vyhlásil Európsky súdny dvor v roku 2021 za nezákonné.

 

Prijatý text je v konečnom dôsledku oslabený. Napríklad bola odstránená kontroverzná fráza, ktorá označovala mimovládne organizácie ako „lobistov“ alebo „agentov“. Ficovi politickí oponenti tvrdia, že sa poučil z Maďarska, preto sa zákon líši od toho v Budapešti.

 

Ficova vláda hovorí, že cieľom zákona je chrániť Slovensko pred vonkajším vplyvom. Často sa to deje skryto prostredníctvom aktivít mimovládnych organizácií. Tieto organizácie sú často financované zo zahraničia a presadzujú programy, ktoré nie sú kompatibilné so slovenskými záujmami.

Predseda vlády zatiaľ nátlaku EÚ odoláva. Vždy sa odvoláva na suverénne Slovensko s právom určovať si vlastnú politiku.“

 

Toľko k Ficovej politike z rakúskych nezávislých médií.