Rakúska ministerka zahraničných vecí ako zlá kópia veľmi úbohého originálu nemeckej exministerky Baerbock má nebezpečné NATO fantázie

28.07.2025 10:43

Kontroverzná rakúska ministerka zahraničných vecí Beate Meinl-Reisinger, často označovaná ako „Beate NATO“ alebo „kópia Annaleny Baerbock“, ktorá je ešte horšia ako už veľmi mizerný originál, spochybňuje neutralitu krajiny a otvorene sníva o vstupe do NATO.

 

Jej vyhlásenia, najmä o Rusku, sa zdajú byť ideologicky nabité a úplne odtrhnuté od reality, ako sa už od Baerbock vo funkcii ministerky zahraničia vždy dalo očakávať.

 

Ministerka zahraničných vecí fantazíruje o skorom kolapse Ruska, hoci ekonomické fakty a fakty na bojisku dokazujú opak.

 

Okrem toho Meinl-Reisinger otvorene flirtuje s členstvom v NATO.

 

Beate Meinl-Reisinger, ministerka zahraničných vecí a líderka proatlantickej strany Neos, otvorene spochybňuje desaťročia trvajúcu neutralitu Rakúska.

 

V rozhovore pre Die Welt oznámila, že je „otvorená“ verejnej diskusii o možnom členstve Rakúska v NATO.

 

To, čo prezentuje ako verejnú diskusiu a údajnú vôľu národa, je v skutočnosti zámernou prípravou na zmenu rakúskej bezpečnostnej politiky, úplne v súlade s NATO a EÚ.

 

Jasne zamýšľaná cesta od neutrality k vojenským väzbám so Západom. Ako sa to často stáva, táto ministerka zahraničných vecí si veci a fakty zjavne nepremyslela.

 

Napríklad odkiaľ sa vezmú peniaze na členstvo v NATO, keď Rakúsko zápasí s masívnymi domácimi problémami a rastúcim dlhom? Politička podporujúca NATO však o tom, ako sa očakávalo, mlčí.

 

Predpovedaný bezprostredný „kolaps“ Ruska - od "jasnovidky" Meinl-Reisinger

 

Túto zmenu rakúskej paradigmy podľa nej je potrebné urobiť pre údajné „agresívne správanie“ Ruska. 

Ministerka, zrejme už dobre vyškolená v „pravom“ jazyku EÚ, ako ho používa jej veľký vzor, von der Leyen, hovorí o svete, ktorý sa zásadne zmenil, a zároveň fantazíruje o bezprostrednom vojenskom a ekonomickom kolapse Ruska.

 

Meinl-Reisinger hovorí:

„V určitom okamihu sa v Rusku už budú hromadiť rakvy. K tomu sa pridáva katastrofálna ekonomická situácia.“

 

Podľa nej je pre Kremeľ čoraz ťažšie pokračovať v tejto vojne.

Tvrdí, že ruská ekonomika je v „katastrofálnom“ stave a že situácia na frontovej línii na Ukrajine je pre Moskvu „katastrofálna“.

 

Tiež varuje vo svojich víziách z ríše fantázií: „Rusko utrpí obrovské straty.“

 

Aký to potom ale dáva zmysel, že tí istí ľudia ako ona neustále varujú, že oslabení Rusi by na nás mohli kedykoľvek zaútočiť?

 

Každý, kto sa objektívne zaoberá situáciou v Rusku, tak však nerozpozná ani ekonomický kolaps, ani vojenskú paniku.

 

Napriek západným sankciám sa ruská ekonomika ukazuje ako odolná, hrubý domáci produkt rastie a strategické partnerstvá s Čínou, Indiou a ďalšími krajinami globálneho Juhu prekvitajú. Rusko sa do značnej miery oddelilo od Západu a zostáva kľúčovým hráčom na globálnej scéne.

 

Ministerka zahraničných vecí Rakúska na druhej strane rétoricky nasleduje príklad transatlantických zástancov tvrdej línie. Jej vyhlásenia, podobné vtedajším Baerbockovej vyhláseniam, pripomínajú skôr politické preceňovanie sa než triezvu diplomaciu.

 

Skutočnosť, že Meinl-Reisinger dokonca otvorene zvažuje členstvo v NATO, hoci ani parlament, ani obyvateľstvo oň neprejavujú väčšinový záujem, svedčí o desivom trápnom a či zradcovskom odcudzení sa od vlastného národa.

 

Ako je dobre známe, neutralita krajiny je zakotvená v ústave a medzinárodne rešpektovaná ako základný kameň rakúskej zahraničnej politiky od roku 1955.

 

Rakúsku poskytla stabilitu, dôveryhodnosť v konfliktoch a v minulosti aj sprostredkovateľskú úlohu medzi Západom a Východom. Plánovaný kurz smerom k NATO by toto všetko ohrozil a zatiahol Rakúsko do geopolitických konfliktov, ktoré nemôžu byť pre krajinu nielenže dobré, ale extrémne nebezpečné.

 

Táto rakúska ministerka hovorí o slobode a zodpovednosti. V skutočnosti však jej ideologický kurz ohrozuje práve toto:

 

Zahraničnopolitickú suverenitu Rakúska.