Privítací prejav prezidenta Bundestagu pri príležitosti návštevy Putina 25.9.2001 v nemeckom Parlamente ukazuje, ako Berlín hanebne a zákerne zradil Moskvu a jej ponuku na večný mier a spoluprácu! 1.časť

03.07.2025 09:49

Prezident Bundestagu Wolfgang Thierse:

„Vážený pán prezident Putin! Pán spolkový prezident! Pán spolkový kancelár! Vážení kolegovia a kolegyne! Dámy a páni! V mene všetkých členov nemeckého Bundestagu a Spolkovej rady Vás, pán prezident Putin, srdečne vítam v zasadacej sále nášho parlamentu.

(Potlesk)

 

Stále si živo pamätáme Vašu poslednú návštevu v júni 2000, krátko po Vašom nástupe do úradu. Vzájomné hodnotenie, že nemecko-ruské vzťahy nadobudli novú kvalitu, sa potvrdilo pri mnohých následných stretnutiach odvtedy.

 

Po teroristických útokoch pred dvoma týždňami proti civilizácii, proti základným hodnotám a presvedčeniam, ku ktorým ste sa aj Vy, pán prezident, často hlásali, čelíme novej povinnosti a novej príležitosti: spoločne brániť občianske, liberálne a mierumilovné ľudstvo pred fanatickým terorizmom.

 

Rusko v tom môže zohrať osobitnú úlohu, pretože mnohí z Vašich občanov sú moslimovia a Vašimi bezprostrednými susedmi sú rôzne islamské štáty. Rusko preto vie, že islam je svojou povahou mierumilovným a tolerantným náboženstvom. Rusko však tiež vie, že fanatickí islamisti, ktorí sa falošne odvolávajú na náboženstvo, sa už dávno stali hrozbou aj pre islamské spoločnosti.

Boj proti terorizmu nie je len vojenskou úlohou.

 

Naopak: Chceme sa vyhnúť špirále násilia, ktorá si vyžiada stále viac nevinných obetí. To nemení nič na skutočnosti, že špecifická povaha tohto terorizmu nenecháva inú možnosť, ako prijať represívne opatrenia proti páchateľom. Táto úloha si vyžaduje intenzívnu a dôveryhodnú spoluprácu medzi všetkými štátmi a vytrvalosť. Nesmieme sa nechať viesť pocitmi pomsty, ani dovoliť, aby nás rozdiely a odlišnosti záujmov, ktoré boli doteraz súčasťou našich každodenných politických vzťahov, odradili od globálnej spolupráce.

 

Vaša reakcia na teroristické masakry, pán prezident Putin, váš prejav solidarity s americkým ľudom a šok a smútok, ktoré spontánne vyjadril ruský ľud, sú veľkým povzbudením. Nemecký Bundestag to prijal s vďačnosťou a my na to nezabudneme (samozrejme, že to NATO, Biden a všetci nemeckí politici typu Merz a Baerbock dávno zabudli – ak to vôbec niekedy vedeli!!  - moja pozn.).

(Potlesk)

 

V momente útokov na New York všetci cítili: Toto je zlomový bod; svet sa zmenil. Spočiatku po trvalej hrôze a veľkom smútku nasledovalo uvedomenie si: Ani tí najmocnejší nie sú úplne imúnni voči tomuto druhu zločinu. Mnohí ešte neprekonali pocit hnevu a paralyzujúcej bezmocnosti vo svojich srdciach. Smútok za obeťami sprevádza solidarita s ich rodinami a s celým ľudom Spojených štátov amerických.

 

Ale nádej, možnosť, sa objavuje. Môžeme sa jej chopiť, ak vytvoríme globálnu koalíciu proti terorizmu s rozvážnosťou, úsudkom, vytrvalosťou a zodpovednosťou.

Aj to by bol zlomový bod: ak by Rusko, Čína, Nemecko a ostatné štáty NATO, ako aj arabský svet, spolu so Spojenými štátmi, zrazili tento islamistický teror na kolená. Takáto koalícia by bola len pred dvoma týždňami utópiou.

 

Vy, pán prezident Putin, ste patrili medzi prvých štátnikov, ktorí chceli túto koalíciu umožniť!!!

 

Pracujme spoločne na tom, aby sme to dosiahli (krásne slová a veľké uznanie Putinovi – ale zmizli zo sveta tak rýchlo ako sneh na jar pod horúcim slnkom – hanba vierolomnému Západu za to, moja pozn.).

(Potlesk)

 

Vaša dnešná návšteva je tiež výnimočnou udalosťou nielen preto, že je to vaša prvá oficiálna štátna návšteva Nemecka, nielen preto, že potvrdí a posilní politické vzťahy medzi Berlínom a Moskvou, ale aj preto, že sa usilujeme o novú kvalitu medzinárodnej spolupráce. Nemecký Bundestag preto s radosťou vyhovel vašej žiadosti o prejav k poslancom parlamentu a – vďaka živému vysielaniu – aj k občanom našich dvoch krajín.

 

Ste prvou ruskou hlavou štátu, ktorá prehovorila k nemeckému Bundestagu, a ste naším prvým zahraničným hosťom, ktorý tak urobil v nemčine – mimoriadne gesto!

(Potlesk)

Vďačíme za to nielen tomu, že ste znalcom nášho jazyka a našej krajiny.

 

 

Naša vďaka patrí aj mnohým ľuďom v oboch krajinách, ktorí si v posledných rokoch navzájom nadviazali kontakt a oživili dobrú tradíciu stretávania sa, výmeny a spolupráce.

Je všetko, len nie samozrejmé, že Rusi a Nemci sa dnes k sebe správajú so súcitom a rešpektom. Utrpenie dvoch svetových vojen a ideologické bariéry studenej vojny vytvorili pretrvávajúce zášť a predsudky.

 

Sme si vedomí tragických aspektov histórie našich dvoch národov a viny, ktorú za to my Nemci nesieme!!! (ale ´vojnový´ kancelár Merz sa o tejto obrovskej a historickej vine Nemcov nezmieni ani slovom – namiesto toho zahanbujúco straší celé Nemecko a takmer celú Európu tým, že Putin sa chystá na Západ zaútočiť a obsadiť ho a dodáva nemecké zbrane Kyjevu, aby nimi boli zabíjaní Rusi, ako ich voľakedy zabíjala Hitlerova Wehrmacht – moja pozn.)

 

Najhlbším zlomom v dejinách nemecko-ruských vzťahov bol 22. jún 1941. Bolo to takmer presne pred 60 rokmi. Inváziou do Sovietskeho zväzu začali národní socialisti nemilosrdnú vyhladzovaciu vojnu, ktorá si od národov Sovietskeho zväzu vyžiadala obrovské obete!!!

 

Pre mnohých ľudí v Rusku a susedných krajinách sú hrôzy tejto vojny dodnes živé. To je ďalší dôvod, prečo ma teší, že je otvorená cesta pre dlho očakávané odškodnenie nútených robotníkov.

(Potlesk).

 

Keď sa k nám dnes, pán prezident, prihovárate v budove Reichstagu, robíte tak v budove, ktorá symbolizuje demokratické a zjednotené Nemecko. Symbolizuje tiež víťazstvo Spojencov nad nacistickým Nemeckom.

 

Keď pred 56 rokmi zaviala nad zničenou budovou Reichstagu červená vlajka (Červenej armády), vojna sa skončila a vražedný režim bol zničený (dnes ale vieme, že nebol zničený celkom – svoje pokračovanie má v Kyjeve – moja pozn.).

 

 

 

Zajtra dokončenie reči Wolfganga Thierseho k Putinovi druhou časťou