Prečo korona infekciu tak veľmi mystifikujeme? Chrípka môže byť nebezpečnejšia

28.02.2020 23:33

Stalo sa prirodzenosťou pre našu spoločnosť, že mnohé veci a informácie sa s obľubou zveličujú, a to najmä, ak ide o niečo nové, čo tu ešte nebolo. Platí to extrémne pre našu súčasnú spoločnosť, ktorá je doslova patologicky senzáciechtivá a extrémne konzumistická.

Korona vírus je samozrejme tiež niečo nové, niečo čo v sebe nesie súčasne fascinozum i tremendum – teda má v sebe niečo, čo fascinuje a niečo, čoho sa obávame.

Západné médiá priniesli viackrát pohľady na jeho konštrukciu a na jeho formu. Predbiehali sa pritom v prejavoch obdivu nad jeho „krásou“ a zároveň hovorili o tom, že ide o nebezpečnú smrtiacu „krásu“. Čiže je to nádherný „anjel“, prichádzajúci ako posol  smrti. Ľudia našej západnej spoločnosti rýchlo podliehajú panike a pocitom strachu a sú ľahko manipulovateľní.

Korona vírus sa stal momentálne najsledovanejším objektom na svete. Píšu o ňom všetci, hovoria o ňom všetci. Pritom sú vírusy, ktoré sú oveľa nebezpečnejšie a viac smrtiace.

Platí pravidlo, že nové vírusy, ktoré môžu aj zabíjať, v tomto prípade korona, sa „tešia“ obrovskej pozornosti. Pritom poznáme už dávno iné vírusy, ktoré zabíjajú „účinnejšie“.

Susanne Glasmacher, biologička Robert Koch Institut Berlín, ktorá je súčasne aj hovorkyňou svojho zamestnávateľa hovorí:

„Teraz všetci hovoria len o korone, pritom máme v Nemecku každoročne  niekoľko sto mŕtvych, ktorí zomreli na chrípku a pri mimoridne silnej chrípkovej epidémii, aká v Nemecku vypukla v rokoch 2017-18 ich už bolo aj viac ako 20 000. A nikto sa nad tým nevzrušuje. Ale keďže takéto chrípkové vlny chodia pravidelne, tak sme si na to zvykli a nikto to už neberie ako niečo mimoriadne."

A skutočne, dnes vie o tom už len málo Nemcov, hoci to bolo len pred dvoma rokmi, a aj vtedy, keď na chrípku za krátke obdobie zomieralo tisícky Nemcov, v krajine to nikoho nevzrušovalo ani zďaleka tak veľmi ako teraz, keď je len niekoľko málo ľudí v Nemecku infikovaných koronou. A v susedných krajinách sa to takmer neregistrovalo vôbec.

Prezident Robert Koch Institutu, Lothar Wieler v ZDF povedal, že mimo Činy zatiaľ nie sú nijaké znepokojujúce čísla nakazených koronou a že okrem toho, priebeh ochorení pľúc v dôsledku infekcie koronou je menej nebezpečný ako pri niektorých chrípkach.

Zachovajme si preto chladnú hlavu, nepodliehajme náznakom paniky, a dodržiavajme potrebné opatrenia, ktoré znižujú riziko nákazy. To najmä vtedy, ak cestujeme do krajín, kde sa infekcia už rozširuje. V Európe je najviac infikovaných v Taliansku. Vo štvrtok večer bolo Talianskou zdravotnou inšpekciou oficiálne potvrdených 650 prípadov infekcie a 17 mŕtvych v dôsledku infekcie.