Pravdepodobnosť, že na mesiaci Enceladus existuje organický život je čoraz väčšia!

18.11.2023 23:15

Enceladus je jedným z najväčších mesiacov Saturna. Z hľadiska hmotnosti a priemeru je na šiestom mieste. Bol objavený v roku 1789 nemeckým astronómom Wilhelmom Herschelom. Saturn obieha po takmer kruhovej dráhe vo vzdialenosti 238 000 km. Jeden jeho obeh okolo Saturnu trvá 1 deň 8 hodín a 53 minút. Jeho priemer obnáša 504 km.

 

Saturnov mesiac Enceladus je už dlhšie  považovaný za najhorúcejšieho kandidáta, pokiaľ ide o nájdenie mimozemského života. Teraz vedci objavili nové a veľmi závažné dôkazy o možnom živote. A podľa expertov mohol vzniknúť len relatívne  nedávno.

 

Na Enceladuse  sa pod hrubou vrstvou ľadu nachádza oceán, v ktorom sa okrem dostatku slanej vody a horúcich prameňov nachádza aj oxid uhličitý, metán a dusík a tiež viaceré organické zlúčeniny. Okrem toho bolo nedávno zistené množstvo fosforu. Prvok je považovaný za jeden z centrálnych stavebných kameňov pre vznik života.

 

Prvky a zlúčeniny boli objavené na základe údajov zo sondy Cassini NASA. Počas preletu sondy okolo Enceladusa v roku 2008 boli analyzované oblaky ľadu vystreľujúce ako gejzír z oceánu Enceladusa. V týchto údajoch teraz americkí vedci našli ďalšie dôkazy o možnom živote na Saturnovom mesiaci.

 

Podľa štúdie zverejnenej na serveri Biorxiv výskumný tím pod vedením Daniela Muratoreho z inštitútu Santa Fe identifikoval „významné množstvá anorganického fosforu a amoniaku“. V štúdii teraz vedci vysvetľujú, ako fosfor a amoniak mohli podporiť vznik života na Saturnovom mesiaci.

Ide o chemikálie, ktoré sa nachádzajú aj v organizmoch na Zemi.

 

Štúdia ukazuje, že oceán na Enceladuse obsahuje prekurzory aminokyselín, amoniaku a uhľovodíkov. Tieto chemikálie sa nachádzajú aj v organizmoch, ktoré žijú na Zemi.

 

Okrem toho na tomto Saturnovom mesiaci pravdepodobne prebiehajú chemické procesy, ktoré produkujú molekuly metánu a sú známe ako metanogenéza. Na Zemi je metanogenéza znakom extrémnych mikrobiálnych foriem života, ktoré žijú v okolí horúcich prameňov alebo v podmorských sopečných kráteroch.

 

Teoreticky by takéto mikroorganizmy mohli žiť aj v oceáne Enceladusa, oznámil výskumný tím. Oceán môže obsahovať biosféru založenú na metáne, v ktorej sa život objavil len nedávno.