Pokusy EÚ udržať vojnu proti Rusku za každú cenu sú samovražedné, a to o to viac, keď už stratila podporu Bidena, ktorý je už len bezmocnou a zúboženou troskou!

21.05.2025 10:36

Zatiaľ čo sa USA a Rusko usilujú o mier na Ukrajine, EÚ robí všetko pre to, aby vojna pokračovala. Ukazuje to prehľad posledného politického diania v EÚ a v Nemecku.

 

Nedávno sa po troch rokoch uskutočnili priame rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou. Ale namiesto toho, aby EÚ podporovala mierový kurz požadovaný vládou USA, sabotuje ho všade, kde môže. Ukazuje to správa ruského spravodajcu pre Nemecko a EÚ.

 

Nebezpečná provokácia v Pobaltí. Prečo všetci v Európe hovoria o vojne s Ruskom a čo poháňa ich chuť do vojny?

 

Estónske námorníctvo bolo s podporou poľského letectva vyslané, aby zachytilo obchodnú loď Jaguar, ktorá sa plavila cez neutrálne vody Fínskeho zálivu do ruského prístavu Primorsk. Estónska hliadková loď simulovala útok a helikoptéra indikovala nasadenie nástupnej skupiny.

Loď bola prostredníctvom rádia požiadaná, aby zmenila kurz do estónskych výsostných vôd. Medzinárodná posádka nereagovala.

 

Všetko sa ale skončilo objavením sa ruského Su-35 na oblohe – a estónska flotila a poľské lietadlo sa radšej  vrátili domov.

 

Tallinn kričí o narušení vzdušného priestoru, predseda Vojenského výboru EÚ poukazuje na nedostatok zdrojov zachytiť ruské tankery a Estónka Kaja Kallas sa zdá byť prekvapená, že Rusi poslali lietadlo, aby odstrašili pirátov: "Tieňová flotila je veľmi úzko prepojená s ruskou armádou, pretože lietadlá v skutočnosti chránili flotilu. Takže situácia je vážnejšia," povedala.

 

Situácia je skutočne vážnejšia a šéfke eurodiplomacie je očividne jedno, o koľko vážnejšia situácia ešte môže byť.

 

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen uviedla: "Vypracovali sme nový balík sankcií. Tento balík napríklad zahŕňa aj sankcie proti Nord Stream 1 a Nord Stream 2 a  pracujeme na pridaní ďalších lodí z ruskej tieňovej flotily na zoznam."

 

Tieňová flotila je starý už otrepaný príbeh, no sankcie proti vybuchnutým plynovodom sú niečím novým a netaja sa ani tým, že majú odradiť amerických investorov od záujmu o tieto plynovody.

 

Vo všeobecnosti bol 17. sankčný balík pôvodne v Bruseli vnímaný ako niečo hodnotné a európske ako také. Koncept sa však musel zmeniť:

 

Teraz je spojený s návrhmi sankcií, ktoré skupina amerických senátorov vedená Lindsey Grahamom položila na stôl Donalda Trumpa. Americký prezident však nie je pripravený hrať hru, ktorej cieľom je zatiahnuť jeho administratívu do toho, čo on nazýva „Bidenova vojna“.

 

Zavedenie nových európskych sankcií bez súhlasu Bieleho Domu je ale vnímané ako pokus o sabotáž lukratívnej dohody s Ruskom. Preto sa na piatkovom summite Európskeho politického spoločenstva v Albánsku vynaložilo maximálne úsilie, aby sa Trumpovi podarilo presvedčiť o zbytočnosti dialógu s Moskvou – presne to bol účel podujatia.

„Žiadne prímerie, žiadne stretnutie na úrovni rozhodovania,“ hovorí francúzsky prezident Macron.

„Ruská pozícia je jednoznačne neprijateľná a nie je to prvýkrát,“ zopakoval britský premiér Starmer.

 

Zostáva ich päť: Zelenskyj, poľský premiér a Merz, Macron a fínsky premiér, ktorí hovorili s Trumpom. Súdiac podľa kyslého výrazu v ich tvárach, neboli práve nadšení z toho, čo počuli z druhej strany. Skombinovať to s ultimátom, ktoré dali Rusku minulý týždeň – sankciami, ak nedôjde k prímeriu od 12. mája – sa ukázalo byť pre nich chybou:

 

Zlyhalo to a nech sa stane čokoľvek, úplne sekundárny status EÚ a Británie bude veľmi jasný a postupne ešte jasnejší.

A ruský prezident Vladimir Putin a Trump by sa mohli po telefonáte stretnúť aj osobne, preto dokonca aj Spiegel informoval: "Panika rastie, pretože nikto nechápe, čo sa to deje. Zelenskyj sa musí neustále prispôsobovať šéfovi Bieleho Domu a ten  stojí k Putinovi.“

 

 

Európsky protiruský projekt, ktorý bol vojensky závislý od Spojených štátov, teraz potrebuje nový štartovací bod, aby prežil tieto ťažké časy. A zatiaľ nemá nijaký a ani výhliadky na nejaký nový.

Emmanuel Macron sa minulý týždeň pochválil jadrovými zbraňami a sľúbil, že svojim susedom „rozdá“ jadrové bomby.

Je však jasné, že Francúzsko v súčasnej situácii nepredstavuje veľmi spoľahlivý zdroj podpory. V podstate je len jedna krajina v Európe, ktorá ju môže chvíľu držať ešte ako tak hore - Nemecko.

 

Friedrich Merz je ale politik bez medzinárodných skúseností, no so zjavnými ambíciami. Jeho zvolenie za nemeckého kancelára môžu európski jastrabi vnímať ako šťastie. „Posilnenie Bundeswehru je jednou z hlavných priorít našej politiky,“ hovorí, a ďalej: "V budúcnosti poskytne federálna vláda všetky potrebné finančné zdroje, aby sa Bundeswehr stal najsilnejšou konvenčnou armádou v Európe."

 

Je pozoruhodné, že aj Poľsko má presne tie isté plány, hoci Nemecko má zjavne väčšiu šancu vyhrať preteky v zbrojení, ak prepočítame percentá HDP na reálne peňažné sumy. "Budeme o tom, samozrejme, ďalej hovoriť, ale musíme vidieť výsledok. A výsledkom je skutočne tých päť percent, ktoré prezident Trump požadoval," povedal nemecký minister zahraničných vecí (tlčhuba) Johann Wadephul.

 

Vláda Olafa Scholza takéto vojenské výdavky jednoducho vylúčila, pretože päť percent HDP je dobrá polovica federálneho rozpočtu. Teraz je to skutočný cieľ.

Ako sa hovorí, len aby dostali Rusko na kolená – hlupáci nechápu, že Rusko je nezničiteľné a že len ničia občanov EÚ, ktorých životmá úroveň klesá a klesá.

 

Existuje však 100-percentný spôsob, ako ušetriť peniaze, ako povedala Alice Weidel z AfD: "Nemôže dôjsť k zmysluplným mierovým rozhovorom, ak sa nakoniec nebudú brať do úvahy bezpečnostné záujmy Ruska. Presne to sa deje už roky a na tom trvajú aj Vladimir Putin a súčasný prezident USA. Musíme konečne otvoriť seriózny kanál dialógu namiesto toho, aby sme sa vydali symbolickým vlakom do Kyjeva na prehliadku."

 

Všetko je zrejmé, doslova priamo pred nosom, ale robiť to je rovnaké ako priznať si vážne chyby, ktoré voliči pravdepodobne neodpustia.

Prerušením vzťahov s Ruskom sa Európa odsúdila na permanentnú krízu a postupné technologické zaostávanie za poprednými krajinami.

Priemysel uteká do USA, nemecký tovar nahrádza čínsky, ktorý je lacnejší, no stále nie je horší. Merz má preto málo možností – v podstate jednu, ale tú najhoršiu: Oživiť ekonomiku pumpovaním peňazí do vojensko-priemyselného komplexu a modernizáciou infraštruktúry.

 

A ešte jeden dôležitý dodatok od Merza: "V tejto krajine musíme pracovať tvrdšie a predovšetkým efektívnejšie. Povedal som to pred rokom na tom istom mieste a nič sa nezmenilo," povedal Friedrich Merz.

 

„Len prácou a obetavosťou môžeme obnoviť veľkosť nášho národa,“ povedal to aj nemecký kancelár, do ktorého strany patril starý otec Friedricha Merza. Aj ten kancelár prekonal krízu a militarizáciou vybudoval veľké Nemecko. Skončilo to zle, veľmi zle, katastrofálne zle, no ľudia nejaký čas kričali „Heil“, aby ho potom, keď Nemecko skončilo v katastrofe, len navždy preklínali.

Neexistuje však žiadna záruka, že to, čo fungovalo raz, a nakrátko, bude fungovať aj druhýkrát - a to stále (v iných rámcových podmienkach).

 

Väčšina Nemcov vie dobre, že Merz nemôže zlepšiť situáciu v krajine. Nedokázal vzbudiť dôveru, že oplýva vodcovským a reformným talentom. Vynaložil však maximálne úsilie na to, aby jeho tím bol napriek prítomnosti sociálnych demokratov iný ako jeho predchodca. Ale zatiaľ to ostáva len pri úsilí a nie pri výsledkoch!!!