Po prvý raz v Nemecku: Združenie daňových poplatníkov obžalovalo frakciu CDU v parlamente Saska-Anhaltska zo sprenevery peňazí daňových poplatníkov

17.11.2023 22:30

V rokoch 2020 až 2021  poslanecký klub CDU v krajinskom parlamente v Magdeburgu nezákonne vyplácal príplatky viacerým členom.

 

Ide o takzvané funkčné príplatky, ktoré sa vyplácajú ako odmeny pre vysokopostavených poslancov poslaneckého klubu, informoval Mitteldeutscher Rundfunk.

 

Keď  bol premiér krajinskej vlády v Magdeburgu, Ralf Seibicke o obžalobe informovaný, tak vyhlásil, že problém treba bezpodmienečne objasniť:

 

„Vidíme dôkazy nielen o plytvaní peniazmi daňových poplatníkov, ale sú tu aj relevantné indície pre zavedenie trestného konania. “

 

Po parlamentnej reforme v roku 2020 môžu byť tieto osobitné platby prevedené len na lídrov poslaneckých klubov, na parlamentých manažérov a na členov prezídia parlamentu. Funkčné príplatky však dva roky dostávali aj podpredseda poslaneckého klubu CDU Frank Bommersbach a zástupkyňa parlamentného manažéra Sandra Hietel-Heuer. Štátny kontrolný úrad v Dessau označil túto prax za „ústavne veľmi spornú“.

 

Podľa Združenia daňových poplatníkov by sa podozrenie z prenevery dokonca mohlo týkať ešte aj viacerých poslancov. Podozrenie sa týka napríklad predsedov jednotlivých pracovných skupín poslaneckého klubu CDU, ako aj ďalších podpredsedov klubov. Spolu ide zatiaľ o spreneverenie113 000 eur.

 

"Niekoľkokrát sme o tom písali poslaneckému  klubu CDU,"

zdôraznil premiér Seibicke a sťažoval sa, že odmietli poskytnúť vysvetlenie. Zrejme preto mieni dať podnet na zavedenie trestného konania voči viacerým členom parlamentu.