Plynové šialenstvo Bruselu zásluhou von der Leyen: EÚ plánuje úplné zrušenie dodávok ruských energií – Belgicko súčasne ale kupuje rekordné množstvá od Putina!
03.07.2025 17:21Zatiaľ čo EÚ predstavuje svoj „cestovný plán“ pre úplné ukončenie dodávok ruskej energie, realita v Belgicku je úplne iná: V roku 2024 toto malé kráľovstvo doviezlo viac ruského plynu ako kedykoľvek predtým – dokonca viac ako pred inváziou na Ukrajinu.
Kritici označujú plány Bruselu za „samovraždu energetickej politiky“. Brusel chce prerušiť dodávky ruského plynu, ropy a uránu. Za všetkým je zarytá nepriateľka Ruska von der Leyen.
Európska komisia 17. júna zverejnila nový návrh nariadenia o konečnom ukončení dovozu ruskej energie. Cieľ: Všetok dovoz plynu, ropy a dokonca aj jadrového materiálu z Ruska sa má zastaviť do konca roka 2027. Podľa plánu musia členské štáty predložiť konkrétne „národné diverzifikačné plány“ do 1. marca 2026.
V dokumente EÚ sa uvádza: „V rámci prechodu na čistú energiu by sa ropa, plyn a jadrová energia z Ruska mali postupne a bezpečne stiahnuť z trhov EÚ.“
Rozpor medzi nádejou a realitou by však sotva mohol byť väčší. Zatiaľ čo Brusel je „morálne nadradený“ každému plynovodu z Ruska, tak cez belgický prístav Zeebrugge v srdci Belgicka preteká viac ruského LNG ako kedykoľvek predtým.
Zatiaľ čo Nemecko nakupuje drahý LNG z USA alebo Kataru, ruský plyn sa naďalej distribuuje vo veľkých množstvách všetkými smermi cez Belgicko. EÚ sa chce stať nezávislou – ale jej vlastná štruktúra to takmer znemožňuje. V skutočnosti sa belgická infraštruktúra zmenila na centrum ruskej energie. Aj keď domáca spotreba klesá, Rusko naďalej využíva otvorené európske prístavy a terminály na udržanie toku svojho exportu.
Expert pre ekonomiku, vedecký žurnalista Norbert Häring ostro reagoval na nariadenie EÚ:
„Komisia EÚ pod vedením von der Leyen navrhuje energetickú samovraždu prostredníctvom nariadení,“ napísal na svojom blogu.
Je iróniou, že len o niekoľko týždňov skôr, začiatkom mája, masívny výpadok prúdu nechal státisíce ľudí v Španielsku a Portugalsku bez elektriny. Aj vzhľadom na tento kontext sa ekonóm domnieva, že postupné vyraďovanie ruskej enrgie Bruselom nedáva zmysel.