Paríž a jeho hviezdy - autentický príbeh na pokračovanie; - 161. pokračovanie

04.09.2016 13:43

 

Pozdĺž Teja sa na dĺžke niekoľkých kilometrov ťahajú pláže, prístavné móla a doky, staré opevnenia, fabriky, pomníky, monumenty, až napokon možno dôjsť k prekrásnemu nábrežnému zámku Belem. Ten bol v minulosti obrannou pevnosťou mesta a v starých časoch sa nachádzal na jeho okraji.

Tejo bolo známe tým, že v jeho vodách sa vyskytovalo veľké množstvo najrôznejších druhov rýb, z ktorých však bolo možné v našom čase jesť už len niektoré, lebo veľká väčšina z nich mala v tele nadmerné množstvo otravných látok, ktorými je voda rieky v okolí Lisabonu mimoriadne zamorená. Predovšetkým z toho dôvodu sa plavia lisabonskí rybári za zdravším úlovkom až za ústie Teja, do búrlivých vôd oceánu.    

Vedľa nástúpnej stanice pre lode premávajúce na druhú stranu rieky bola malá reštaurácia a kaviarnička, ktorá mala aj terasu siahajúcu nad rieku a bol z nej skvelý výhľad.

Po návrate od zámku Belem Ginette s Denisom dostali chuť na občerstvenie a vošli do kaviarničky. Sadli si na terase k stolu, ktorý sa práve uvoľnil – inak boli všetky stoly obsadené - a objednali si občerstvenie a špeciálnu portugalskú kávu a užívali výhľad na rieku. V tesnej blízkosti pri nich i nad ich hlavami krúžili obrovské morské čajky. Bola ich aspoň stovka. Obaja milovali tieto vtáky a vždy, keď mali príležitosť, tak nadšene obdivovali ich jedinečné letové umenie.

Ginette im začala hádzať kúsky starého chleba, ktorý vždy nosievala so sebou, keď predpokladala, že bude mať možnosť ich uvidieť.

Najšikovnejší z letových umelcov, a to boli takmer všetky čajky, chytali kúsky chleba priamo vo vzduchu, v blízkosti Ginettinej ruky, ktorou im ich hádzala. Ak len predsa nejaký kúsok chleba padol až dole do Teja, tak sa húfne vrhali strmhlav do vody, kde si ho niektorá vybojovala pre seba. V letku ho zachytávali s neuveriteľnou obratnosťou, nikdy sa pritom nezraziac, aj keď za ním nalietavali veľmi prudko viaceré. Po malej chvíľu túto šantivú hru Ginette s čajkami pozorovali všetci, ktorí boli na terase kaviarne.

Mala oblečenú nápadnú čiernu čipkovú sukňu, ktorá dokonale zvýrazňovala jej ženské formy. Štíhly driek jej obopínal široký čierny opasok. Sukňu dopĺňala červená blúzka bez rukávov, s hlbokým výstrihom, ktorý dával tušiť mužským pohľadom, ktoré ju sledovali zo všetkých strán, aký vzrušujúci obsah zakrýva tenká priesvitná červená látka. 

pokračovanie nasleduje