„Originálne“ riešenie bytového problému mladých rodín v Nemecku

06.02.2015 17:08

Bytová situácia v Nemecku už celé roky nie je ružová. Bytová výstavba permanentne pokuľháva a v súčasnosti, keď príliv imigrantov do Nemecka extrémne stúpa - Nemecko je pre nich druhou najvyhľadávanejšou destináciou na svete - je situácia na bytovom trhu, najmä vo veľkomestách, veľmi kritická. Mladé rodiny, ktoré nemajú vysoký príjem, tam sotva najdu byt, ktorý by si mohli finančne dovoliť.    

Teraz prišiel s originálnym nápadom Robert Feiger, šéf odborov IG-Bau. Vychádza z toho, že v Nemecku žije veľké množstvo dôchodcov v bytoch, ktoré sú pre nich príliš veľké. Mnohí z nich by sa aj sami chceli vysťahovať, ale buď im na to chýbajú finančné prostriedky, alebo sa boja prílišneho stresu zo sťahovania. V nejednom prípade by mohlo prísť aj k výmene bytov seniorov, ktorí žijú v zbytočne veľkých bytoch, s mladými rodinami, ktoré zas žijú v príliš malých bytoch.

Feiger žiada štát, aby sťahovanie dôchodcov, tých, ktorí sú ochotní tak urobiť, podporil prémiou 5 000 eur. Dôchodcovia majú v Nemecku na hlavu najviac bytového priestoru. Feigerov návrh podporili už aj viacerí odborári a politici.