Nová senzačná metóda: Experti ňou chcú zastaviť supervulkán neďaleko Neapola – podarí sa eliminovať toto obrovské nebezpečie, ktoré neustále hrozí katastrofou?
10.07.2025 10:46Sopky v Taliansku sú naozaj niečo apokalyptické! Etna na Sicílii je momentálne aktívna a chrlí lávu a dym do neba. Aj neslávne známy Vezuv opakovane hlási seizmickú aktivitu.
Ale ďalšia sopka spôsobuje výskumníkom najväčšie obavy:
Sú to Campi Flegrei.
Tento supervulkán ohrozuje Neapol a visí nad ním ako povestný “Damoklov meč“, ktorý je tikajúcou časovanou bombou.
„Flegrejské polia“, ako sa tento taliansky názov prekladá do slovenčiny, sú momentálne nečinné.
V posledných rokoch však v regióne dochádza k opakovaným zemetraseniam, čo naznačuje seizmické nepokoje. Erupcia by bola katastrofálna, pretože v oblasti s rozlohou približne 200 km² žije približne 350 000 ľudí.
Vedci z elitnej Stanfordskej univerzity majú teraz plán, ako udržať tohto vulkanického obra v hlbokom spánku.
Doteraz sa výskumníci domnievali, že príčinou seizmickej aktivity je magma alebo jej plyny. Nová štúdia publikovaná v časopise Science Advances však prekvapujúco ukazuje, že kľúčom k jej nebezpečnej explozívnej aktivite je voda!
Pod mestom Pozzuoli, západne od Neapola, sa nachádza skrytý rezervoár vody. Teraz experti vychádzajú z toho, že tlak tejto vody a pary bol zodpovedný za zemetrasenia v rokoch 1982 až 1984 a v rokoch 2011 až 2024.
Experiment podčiarkuje novú teóriu.
Výskumníci to podporili šikovným experimentom: Postavili mini-sopku, podobnú mokka kanvici. Zahrievali soľanku, sopečný popol a rozdrobenú horninu.
Výsledok:
Vytvorili sa pevné vlákna a trhliny v hornine sa spontánne uzavreli. Tým sa v podzemí vytvorí uzavretá nádrž, kým sa hornina nerozbije a horúca voda neunikne ako para.
Dôsledok bol: Hlasné tresky a mini-explózie, ako sú tie, ktoré sa nachádzajú v oblasti okolo Campi Flegrei. Preto sa odborníci domnievajú, že supersopka by mohla kedykoľvek vybuchnúť bez nejakého predošlého „varovania“.
Výskumníci tiež predstavili riešenie na zabránenie seizmickej aktivity alebo dokonca erupcie supersopky v budúcnosti:
„Aby sme problém vyriešili, môžeme a či musíme kontrolovať povrchový odtok a tok vody, alebo dokonca znížiť tlak,“ vysvetlila vedúca štúdie Tiziana Vanorio zo Stanford Doerr School of Sustainability. Menej vody by následne malo znížiť tlak.
Výskumníci dúfajú, že ich zistenia pomôžu talianskej vláde, aby rozbehla projekt podľa ich novej metódy.
Predtým ale príslušné úrady musia zabezpečiť monitorovanie hladiny podzemnej vody a v prípade potreby vodu aj odpumpovávať.