Nemci demonštrovali v Berlíne proti začiatku diktatúry

18.11.2020 23:48

Zatiaľ čo v Bundestagu bol v stredu odhlasovaný nový infekčný zákon, ktorý mnoho Nemcov vníma ako začiatok diktatúry, demonštrovalo do 10 000 ľudí proti nemu i proti korona opatreniam.

Demonštrácia sa konala pred Brandenburskou bránou. Prišlo k tvrdým zrážkam medzi demonštrantmi a políciou. Polícia potrebovala niekoľko hodín, kým sa jej podarilo demonštrujúcich aj za masívneho nasadenia vodných diel vytlačiť z priestorov okolo brány.

Podľa policajných informácií bolo zatknutych okolo 300 demonštrantov.

V sociálnych sieťach kolovali už niekoľko týždňov výzvy k tejto demonštrácii a zároveň aj informácie o tom, že vláda novým infekčným zákonom robí z Nemecka totalitnú diktatúru a nová situácia bola porovnávaná s Hitlerovým Nemeckom v roku 1933, keď bol nacistami vyhlásený tzv. zmocňovací zákon, ktorý Hitlerovi dovolil uzákoniť čokoľvek aj bez podpory a či proti vôli parlamentu.

Masívne a drastické korona opatrenia sú v Nemecku už dlhú dobu kontraverzne diskutované a vláda Merkel bola intenzívne kritizovaná za to, že rozhodovala v tejto veľmi senzibilnej záležitosti bez Bundestagu autokraticky.

Zákon je teraz odsúhlasený a už aj platný, lebo ho podpísal aj prezident Steinmeier.

Tento zákon predstavuje najmasívnejší a najdramtickejší zásah do občianskych práv v povojnovom Nemecku.

Jeho základom je lapidárne konštatovanie: Pri zistení kritickej epidemiologickej situácie, ktorá môže navodiť kolaps spoločnosti, včítane zdravotného systému, je vláda oprávnena vyhlásiť akékoľvek potrebné opatrenia na neurčitú dobu.

Z toho ale možno vyvodzovať a realizovať ďalšie a ďalšie opatrnia a toto je možné napokon zneužiť diktátorsky.