Nedeľné voľby znamenali tažkú porážku A. Merkel a jej utečeneckej politiky

14.03.2016 11:33

Vo všetkých troch krajinských voľbách utrpeli nielen vládne strany CDU a SPD, ale aj strana Zelených, veľké straty. Nová politická sila v Nemecku AfD bola jediným skutočným a neohrozeným víťazom volieb v Baden-Württemberg, Rheinland -Pfalz a v Sachsen-Anhalt. Všetky nemecké média interpretujú obrovské straty CDU ako výlučnú "zásluhu" A. Merkel. Veľká titulka v Bilde: „Horror-Tag für Merkel und Gabriel“. Spiegel napísal: „Für  Angela Merkel hätte es kaum schlimmer kommen können“, "Pre Angelu Merkel to sotva mohlo dopadnúť horšie".

Kancelárku čaká tvrdá vnútrostranícka diskusia, kde bude musieť vysvetlovať veľa vecí, čo sa vôbec nedajú vysvetliť. Po porážke v týchto voľbách množstvo jej oponentov vo vlastných radoch veľkým skokom narástlo. V troch spolkových krajinách, kde sa v nedeľu volilo, žije okolo 18, 5 milión obyvateľov, čo je takmer štvrtina obyvateľov Nemecka a preto výsledky týchto volieb boli jasným signálom aj pre budúce nemecké parlamentné voľby o rok.

Pripomeniem, že ešte pred polrokom sa všeobecne počítalo s tým, že Merkel bude jednoznačnou kandidatkou CDU na svoje v poradí štvrté kancelárovnie. Fakty pre ňu hovorili jasnou rečou. Koncom augusta 2015 boli preferencie jej strany 43 percent, čo bolo presne toľko, koľko mali všetky ostatné strany zastúpené v Bundestagu. SPD 24 Zelení 10 a Ľavica 9.

Teraz je však všetko inakšie a výsledok volieb jej zasadil najkrutejší úder jej doterajšej politickej kariéry. V podstate nič podobné ešte nezažila. Jej hviezda žiarila v priebehu rokov čoraz jasnejšie a odrazu začína vyhasínať.

 

Výsledky:

Baden-Württemberg - CDU 27   Zelení 30,3   SPD 12,7   FDP 8,2   Ľavica 2,9   AfD 15,1

Rheinland-Pfalz -        CDU 31,8  Zelení   5,3    SPD 36,2   FDP 6,2   Ľavica 2,8   AfD 12,6

Sachsen-Anhalt  -       CDU 29,8   Zelení  5,2    SPD  10,6   FDP 4,8  Ľavica 16,2 AfD 24,4

 

 

Všetci traja CDU kandidáti na úrad krajinského premiéra sa vo volebnej kampani odklonili od kurzu utečeneckej politiky Merkel a hlásali nevyhnutnosť obmedzenia prívalu utečencov. Ani to im nepomohlo - Merkel ich výhliadky na úspech úplne zničila. 

Faktom ostáva, že všetky tri voľby boli absolútnym triumfom strany AfD, a to napriek obrovskej difamovacej kampane vládnych i opozičných strán a médií, ktorá bola proti nej rozpútaná. Z môjho pohľadu to však pôsobilo ako bumerang a urobilo ešte väčšie škody vládnej koalícii a Zeleným a prospelo AfD. 

AfD možno do istej miery porovnať so stranou Kotlebu. Aj tá bola nediferencovane difamovaná a napriek tomu si získala nečakane veľký počet voličov. Ani s AfD spočiatku nechcel nikto z etablovaných politikov hovoriť. Nikto si s nimi nechcel "špiniť" ruky. Podobne s Kotlebom. Teraz nemeckí politici už musia s  AfD nielen hovoriť, ale budú musieť s jej poslancami sedieť v parlamentoch. Podobne je to v SR s Kotlebom.

CSU a Horst Seehofer vidia v neúspechu CDU a SPD jednoznačné potvrdenie vlastného kurzu v utečeneckej politike a dávajú jasne najavo, že bol zapríčinený len kancelárkou Merkel a žiadajú okamžitú zmenu jej politiky.

Krátky uzáver:

Od "hrdinskej" A.Merkel zatiaľ žiadny komentár a ani žiadne priznanie zdrvujúcej porážky.

Voľby ale ešte markantnejšie prehĺbili brázdu, ktorá trhá CDU a  extrémne ju polarizujue. Jej najväčšia devótna pätolizačka, ministerka obrany Ursula von Leyen (57), jej však ostáva verná (ešte). Stále si totiž myslí, že bude politickou dedičkou Merkel. Tá jej neraz dala najavo, že by si ju priala ako budúcu kancelárku. Malá postavou, ale veľká svojou ľstivosťou, atraktívna Ursula, so šľachtickou krvou v žilách, je však aj  jedovatá a prefíkaná "zmija", ktorá presne vie kedy treba zmeniť pozíciu.

Zmienená brázda v CDU však skrýva pre kancelárku obrovské nebezpečie, lebo v Nemecku žiadny kancelár nedokázal vládnuť proti vôli vlastnej strany - ani Adenauer, ani Brandt a ani Kohl.