Najfascinujúcejší chrám na sever od Álp - kolínsky dóm pri Rýne

25.09.2014 00:34

Trvalo to viac ako 600 rokov, kým bol chrám kompletne vybudovaný. Jeho dve identické veže, ktoré ho robia ešte atraktívnejším a jedinečnejším v porovnaní s inými grandióznymi katedrálami, bol dohotovený až v 19. storočí.

15. augusta 1248 sa začala stavba kolískeho dómu pod vedením stavebného majstra Gerharda von Rille. Jeho úmyslom bolo postaviť katedrálu podobnú katedrále v Amiens, ale mohutnejšiu. Bolo to veľkolepé dielo francúzskej gotiky v 13. storočí. V 16. storočí hrozilo, že celý projekt kolínskeho domu stroskotá - cirkev nemala peniaze na pokračovanie prác. Nedostavané veže boli vysoké len 59 metrov. Dnes je vyška dómu - a tým aj oboch veží - 157 metrov.

Práce na dóme boli prerušené na celých 300 rokov. V roku 1814 boli konečne pohromade dostatočné finančné prostriedky pre pokračovanie stavby a po 66. rokoch, v roku 1880, oslavoval nemecký cisár Wilhelm I. s obyvateľmi Kolína dokončenie veľkolepej katedrály, ktorá sa stala najvyššou budovou na svete, aj keď len na dobu štyroch rokov. Potom ju prevýšil v USA Washington Monument. 

Kolínskemu dómu ostalo aj tak mnoho superlatívov. Uvediem aspoň dva z nich. Petersglocke - Petrov zvon - ktorý Kolínčania nazývajú Dicker Pitter a ktorý bol zavesený do južnej veže v roku 1924, je so svojimi 24. tonami najťažší kostolný zvon na svete. 

Žiadna iná budova v Nemecku nemá taký veľký počet návštevníkov ako dóm v Kolíne - priemerne tam príde každý deň 10 000 ľudí.

Kto vyjde po 533. schodoch až k vrcholu južnej veže, ten bude po toľkej námahe odmenený nádherným výhľadom, na ktorý nikdy viac nezabudne - hlboko pod ním sa vynie majestátny Rýn a blízko nad ním sa klenie obloha.