Na exoplanéte K2-18 b urobili astronómovia senzačný objav: Sú tam obrovské množstvá vody a ešte aj niečo viac!

14.09.2023 13:59

Prvú exoplanetu objavili v roku 1995 dvaja švajčiarski astronómovia pri 51 Pegasi. Ide o prvú veľkú hviezdu okrem Slnka, ktorú obieha planéta – bol to prelom v astronomickom výskume.

Nie je však presne známe, koľko planét je mimo našej slnečnej sústavy. K 3. marcu 2021 už bolo známych 4 690 extrasolárnych svetov v 3 465 planetárnych systémoch – a ich počet sa neustále zvyšuje.

 

Exoplanéta K2-18 b je astronómom už dlho známa, no odrazu vedci na nej urobili neobyčajne vzrušujúci objav a stala sa teraz absolútnym stredobodom ich záujmu. Má tam byť obrovské množstvo vody – a ešte niečo viac.

 

Táto správa je vzrušujúca pre fanúšikov astronómie na celom svete: Super-Earth K2-18 b je údajne z veľkej časti pokrytá oceánmi vody a má atmosféru bohatú na vodík. Vedci z Cambridgskej univerzity teraz navyše našli dôkaz, že by tam mohol aj život existovať.

 

Ako na to ale mohli prísť?

 

Astrofyzici pod vedením Nikku Madhusudhana skúmali atmosféru K2-18 b pomocou spektrálnych prístrojov teleskopu Jamesa Webba a našli tam metán a oxid uhličitý. Zároveň je tam nedostatok amoniaku.

 

„Táto kombinácia chemických zlúčenín podporuje teóriu, že K2-18b je planéta s veľkými oceánmi,“

píšu vedci vo vedeckom časopise „The Astrophysical Journal Letters“.

 

Existujú aj dôkazy o dimetylsulfide (DMS). Túto organickú zlúčeninu obsahujúcu síru produkujú na Zemi len organizmy počas bakteriálneho metabolizmu. Existencia DMS ešte nebola definitívne potvrdená, no astrofyzici sú určite elektrizovaní. Ak by skutočne existoval DMS na K2-18 b, bola by tu aj veľká šanca na mimozemský život. A to by bola naozaj obrovská senzácia.

 

Veľkosť K2-18 b je 2,6 násobok polomeru Zeme. Výskumníci nazývajú túto planétu Hyceánska planéta.

V kozmickych mierach je pomerne blízko Zeme – „len“ 120 svetelných rokov od nej vzdialená.