Mozog možno vylepšiť v každom veku: Poznatkovo i Biologicky

30.12.2018 23:30

A to zároveň znamená aj veľmi dlhý život. Samozrejme za predpokladu, že si človek udrží zdravý organizmus a vie žiť podľa optimálnej filozofie života.

Veľmi dlho vládla mienka, že mozog vekom výkonostne upadá

A že po štyridsiatke až päťdesiatke sa jeho úpadok ešte urýchľuje. V posledných rokoch neurovedci spoľahlivo však zistili, že opak je pravdou.

Mozog vôbec nemusí s pribúdajúcimi rokmi retardovať

Môže sa dokonca vo svojej aktivite kontinuálne zlepšovať, a to až do konca nášho života. Platí aj to, že čím viac vylepšíme kvalitu nášho mozgu, tým vyššiu kvalitu bude mať aj náš život.

Všetko závisí len od nášho individuálneho prístupu k nám samým

V prvom rade musíme vedieť niečo o činnosti mozgu a o jeho funkčnej spolupráci s celým naším organizmom. V tejto súvislosti je dôležité vedieť, že mozog je schopný vytvárať počas celého života organizmu nové neuróny, tzv. nervové bunky.

V minulosti boli vedci toho názoru, že od 25. roku života mozog nielenže nedokáže vytvárať nove neuróny, ale že ich postupne stráca ich odumieraním.

Tvorenie nových neurónov sa nazýva neurogenéza

Optimálna neurogenéza (rýchle pribúdanie nových neurónov) sa opiera o 6 pilierov, pričom chcem zdôrazniť, že čím je neurogenéza intenzívnejšia, tým je vyššia kvalita života:

A, silné povedomie seba samého

B, bytostné spojenie s prírodou

C, pravidelný pohyb – šport

D, správna výživa

E, láska a vzťah

F, rozširovanie poznania

Rýchlosť neurogenézy je ukazovateľom toho, ako dobre fungujeme intelektuálne, kognitívne, emocionálne a telesne

Všetky tieto úžasné objavy a poznatky modernej neurológie sú však širokej verejnosti takmer celkom neznáme.

V nasledovnom v skrátenej forme opíšem jednotlivé piliere:

A,

ide tu súčasť hlbinnej psychológie (Tiefenpsychologie, ktorej zakladatelia a šíritelia boli Adler, Jung, Freud, Fromm). Jej teórie sú najlepšie vypracované v nemčine.

Svojho času som učil mojich nemeckých študentov, že všetko podstatné, čo sa týka A, možno najlepšie vyjadriť a pochopiť výpoveďou, ktorú uvediem po nemecky a zároveň ju preložím a vysvetlím:

Erkenne dein ureigenstes SELBST, aber allein nur du selbst. Wenn du es schaffst, dann erweckst du in dir dein ureigenstes POTENTIAL. Spoznaj tvoje najvlastnejšie VNÚTRO, ale objavuj ho len ty sám (bez „znečistení“ zvonku). Ak to dokážeš (lebo niečo také je dlhodobý proces), potom prebudíš v sebe celý tvoj obrovský potenciál (to je suma všetkých tvojich schopností, z ktorých nejedna v tebe len drieme a či spí spánkom večným).

Na to treba však ísť veľmi, preveľmi hlboko do svojho vnútra. Povrchne a konzumisticky žijúci ľudia niečo také nikdy nedokážu. Tí však o také niečo ani len nemajú záujem. Sú zajatí len povrchnosťami a zbytočnosťami.

B,

bytostné spojenie s prírodou (nesmie byť len účelové) je pre neurogenézu mimoriadne dôležité. Možno ho dosiahnuť len vtedy, ak sme každý deň aspoň polhodiny v prírode a vnímame ju všetkými zmyslami aktívne a vyprázdnime z hlavy všetky zbytočné myšlienky – nemyslíme ani na sekundu na problémy ani na nič iné. Musíme mať pocit, že sme v akomsi meditačnom móduse, kedy nás napĺňa a vypĺňa len príroda vôkol nás.

C,

šport posilňuje naše telo a v nejednom prípade ho aj ozdravuje. Napr. pravidelné behanie pomáha znižovať vysoký krvný tlak a znižuje pulz a posilňuje činnosť srdca. Ja behám pravidelne 2 krat týždenne 35 – 40 minút a vždy v lese. Šport samozrejme vzpružuje a osviežuje aj ducha. A slúži aj neurogenéze.

D,

o tom bolo už veľa napísané. Tu len úplne jednoduchý vzorec:

Jedz minimum mäsa, nepi alkohol (a ak, tak len minimum a vždy len po obede či večeri a len jeden pohárik vina, nič viac), jedz veľa zeleniny a ovocia a nikdy nejedz veľa a v žiadnom prípade nefajči.

E,

K tomu tu uvediem len krátky úryvok z mojej publikácie Láska a poznanie:

Život každého nového človeka, každého nového hosťa na našej planéte sa začína poznaním a láskou. V láske bol splodený (aj keď nie vždy), s láskou je na tento svet očakávaný a s láskou je na ňom aj prijatý. Od prvého momentu, keď otvorí oči, začína objavovať a spoznávať. Objavovanie a spoznávanie je najzákladnejšou potrebou jeho intelektu i jeho duše. A prostredníctvom poznávania sa učí objavovať a rozvíjať aj lásku. Najprv je to len láska k sebe a láska k matke ako k objektu, ktorý sa o neho stará a ho udržuje na živote. To znamená, že ide o inštinktívnu lásku, ktorá sa pomocou poznávania a objavovania premieňa na lásku prirodzenú. Prirodzená láska je láska poznávacia a či láska vznikajúca procesom spoznávania. Bez tohto procesu by skutočná a nezištná láska neexistovala a bez fenoménu lásky by neexistovalo ani poznanie. V podstate možno povedať, že láska sa rovná poznaniu, čo pochopiteľne platí aj naopak.

Preto je najvačším paradoxom existencie človeka to, že spravidla už veľmi skoro stratí afinitu k obom najdôležitejším aspektom svojho života – k láske i k poznaniu. Stratia sa mu z dohľadu skôr, než si naplno uvedomí, že bez nich je jeho bytie nedokonalé a amputované, a preto ani nedokáže byť šťastný.

To je dôvodom, že potom celý život trpí pocitom, že nevie, kto je, že nevie, čo tu hľada a nevie kam kráča. Je sužovaný a zmietaný nepokojom, nahlodávaný strachom a mučený osamelosťou. Ľudia sa dávajú okrádať o svoju najúžasnejšiu potencialitu – schopnosť preciťovať Wahre Liebe – opravdivú pravú lásku. Nechávajú sa indoktrinovať a programovať zvonku a potom ovládať zlobou, nenávisťou a deštruktivitou  a preto ani nevedia spoznávať v objektivite a vlastným rozumom!!!

Ľudia dneška upadli tak veľmi, že stále hľadajú len povrchnú zábavu – takpovediac niekto alebo niečo ich musí zabávať zvonku – sami sa nedokážu zabávať zo svojho vlastného vnútra!

Ako je niečo také vôbec možné? Ako môžeme stratiť to, čo je pre nás najdôležitejšie, čo je pre náš život jeho najvýznamnejšou esenciou?Ako môžeme odvrhnúť a či si dať zobrať to, prečo sme boli stvorení:

Aby sme milovali a poznávali!

Zamyslite sa nad týmito výpoveďami hlboko a meditatívne. A potom analyzujte, akými ste a či ste skutočne takými, akými by ste vo svojom hlbokom vnútri chceli byť naozaj.

F,

o tom by som mohol písať celé strany – ale tu som k tomu už to podstatné povedal v E. Kto dokáže zvnútorniť moje slová v tomto článočku, ten môže mnohé vo svojom živote posunúť k jeho novým horizontom.

To, že si mozog možno vylepšiť v každom veku – samozrejme najlepšie je, ak s tým začnete už veľmi skoro a nikdy s tým neprestanete – na to je viacero konkrétnych dôkazov.

Ja poznám niekoľko  neobyčajne múdrych a  absolútne zdravých mužov a žien vo svete, ktorí sú odo mňa podstatne starší, a sú preto skvelým dôkazom toho, čo tvrdím v tomto článku.