Moskva: Sme pripravení vzťahy s EÚ celkom prerušiť

12.02.2021 22:41

Vyhlásil to minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Rusko má už dosť neustálych obviňovaní, podozrievaní a údajných dôkazov o „zločinoch“ Putina voči Navaľnému a ďalším provokatérom podobným jemu.

A takisto má už dosť vyhrážok a hrozieb, ktoré prichádzajú z Bruselu a Berlína a vrcholia formou sankcií. EÚ už pripravuje nové sankcie v súvislosti s prípadom Navaľnyj.

Vzťahy medzi Moskvou a Berlínom sa už roky zhoršovali a v súčasnosti sú doslova na bode mrazu. Vladimír Putin v priebehu rokov viackrát podával Berlínu ruku na zmierenie. Kancelárka Merkel to ale vždy odmietla.

Vo štvrtok oznámil minister Lavrov počas jedneho interview v Moskve, že Rusko po všetkých tých pokusoch o zmierenie,  s konečnou platnosťou stratilo trpezlivosť a je pripravené tragikomickú epizódu s EÚ ukončiť a urobiť sa ekonomicky od nej celkom nezávislé.

Lavrov prízvukoval, že Rusko je silné dostatočne na to, aby mohlo úspešne existovať aj bez EÚ.

Na druhej strane EÚ stratí ekonomicky veľmi veľa, keď Rusko uzavrie svoje obrovské trhy pre Európu a prenechá ju celkom napospas USA a Číny. Potom to bude EÚ, ktorá na to enormne doplatí.

Na to upozorňujú už dlhšie aj priemyselné kruhy v Nemecku, Francúzsku, Taliansku, ktoré viackrát bezúspešne žiadali o ukončenie nezmyselných sankcíi voči Rusku, ktoré samozrejme škodia veľmi aj im.

Európski politici, ktorí majú moc, to len cynicky ignorovali.