Kriminálna nezodpovednosť: Viac ako 100 pasažierov a Airbusu Easyjet dochádzalo palivo na nemeckých hraniciach! Mal veľké šťastie, dokázal núdzovo pristáť

18.11.2023 19:35

Airbus A320 britskej leteckej spoločnosti Easyjet ohlásil stav núdze na hranici medzi Nemeckom a Švajčiarskom. Lietadlo smerovalo do Ženevy z Nice, keď piloti museli prerušiť prvý pokus o pristátie pre silné turbulencie. Pri  nemeckej hranici si posádka zrazu všimla, že nádrž Airbusu A320 je takmer prázdna.

 

Po prerušenom pristávaní v Ženeve mal let U21326 pôvodne za cieľ bezpečné pristátie na bazilejskom letisku, ale kvôli silným nárazovým vetrom muselo byť opäť prerušené pristávanie. Lietadlo práve vstúpilo do nemeckého vzdušného priestoru, keď si piloti uvedomili, že návrat do Bazileja je nemožný pre nedostatok pohonných hmôt.

 

Airbus A320 pôvodne odštartoval podľa plánu z Nice v utorok večer okolo 18:30 a potom preletel nad Alpami. O hodinu neskôr však boli nárazy vetra nad Ženevským jazerom také silné, že Airbus A320 opäť vystúpil na necelých 400 metrov nad zemou a otočil sa na sever smerom k Bazileju.

 

Pre búrku však musel svoje pristávanie v Bazileji prerušiť . Ako prvá o tom informovala služba „Aviation Herald“. Lietadlo smerovalo do Nemecka, aby tam preletelo ďalšiu  čakaciu slučku – keď posádka v kokpite dostala varovnú správu pre nízku hladinu paliva.

 

Lietadlo oznámilo okolo 20:00 stav núdze  a už sa nemohlo vrátiť do Bazileja, ako ukazujú záznamy letovej dátovej služby „Flightradar24“. Piloti museli v krátkom čase urýchlene núdzovo pristáť na letisku v Zürichu, lietadlu sa podarilo doraziť na pristávaciu dráhu okolo 20:20.

 

Spoločnosť Easyjet  o incidente neposkytla žiadne ďalšie informácie.

 

Podľa posádky malo lietadlo v čase oznámenia núdze palivo len na ďalších približne 18 minút letu, avšak len za predpokladu, že podmienky letu pre Airbus A320 by boli optimálne. V prípade silných turbulencií alebo ďalších obmedzení v dôsledku búrky mohla byť spotreba kerozínu výrazne vyššia a lietadlo v takom prípade by bolo s najväčšou pravdepodobnosťou havarovalo.

 

Je abolútnou nezodpovednosťou, že muselo odštartovať na riskantný let zrejme s poloprázdnymi nádržami!