Kardinál Puljič, sarajevský arcibiskup: Utečenci – znásilnenia, horiace domy, vlámania

30.10.2019 22:42

V Bosne Hercegovine  opäť narastajú migračné prúdenia. Mainstream médiá o tom ale mlčia. Množstvo migrantov, ktorí prenikajú do bohatejších krajín EÚ, prúdia opäť v záplavách cez Balkán. Časť z nich ostáva aj v Bosne, kde ohrozujú bezpečnosť obyvateľstva. V tomto zmysle sa vyjadril arcibiskup Sarajeva, kardinál Vinko Puljič.

Ako oznámila spravodajská agentúra Kathpress, tak svoju reč predniesol kardinál na výročnom stretnutí organizácie Caritas v Mostare v sobotu. Hovoril veľmi rozhorčene a emocionálne o veľkom chaose v prístupe k migrantom, ktorí sú v Bosne, alebo ktorí prechádzajú cez Bosnu. Podľa kardinála nie sú oficiálni predstavitelia Bosny schopní zabezpečiť ubytovanie migrantov a ani dostatočný dozor nad nimi, čo súvisí s tým, že v krajine sú masy utečencov a preto sú v Bosne znásilnenia, vlámania a horiace domy. Puljič vyjadril aj svoje veľké obavy o bezpečnosť občanov.

Aj jeho chorvátsky kolega, biskup Josip Mrzljak sa vyjadruje podobne a kritizuje situáciu s utečencami v Chorvátsku. Mrzljak povedal, že dobročinná organizácia katolíckej cirkvi v Chorvátsku  sa v rámci svojich možností snaží pomáhať, čo však ani zďaleka nestačí. Biskup Mrzljak je zhrozený aj z toho, že v Chorvátsku je veľké množstvo ilegálnych migrantov, o ktorých nikto nevie, kde sú a čo robia.

Kardinál Puljič požiadal v pondelok ministra vnútra Bosny a Hercegoviny Dragana Mektiča o pomoc, ale aj EÚ, lebo Bosna nedokáže utečenecký problém riešiť sama – problém, ktorý si nespôsobila, ale bola to nemecká kancelárka, ktorá jej ho vyrobila, ako aj Chorvátsku.