Irán zaútočil už na druhú kontajnerovú loď v Hormuzskom prielive !! Lufthansa ruší lety

22.04.2026 12:19

Sú plánované mierové rozhovory v Pakistane teraz na pokraji kolapsu? Mulláhovia neposlali nikoho do Pakistanu na plánované stretnutie v utorok, takže viceprezident J. D. Vance zostal vo Washingtone.

 

Trump však bombardovanie okamžite neobnovil; namiesto toho predĺžil dvojtýždňové prímerie. Podľa Trumpa to malo dať rozdelenému vedeniu v Teheráne príležitosť hovoriť jedným hlasom.

 

Vážny incident v stredu ráno však prilial olej do ohňa! Britská armáda hlási, že iránske polovojenské Revolučné gardy ostreľovali civilnú kontajnerovú loď okolo 8:00 miestneho času. Útok spôsobil „vážne škody“. Zdá sa, že posádka nebola Iránom vopred kontaktovaná.

 

Teraz sa objavujú ďalšie podrobnosti o iránskom útoku  na civilnú loď. Podľa britských námorných obchodných operácií (UKMTO) k útoku došlo o 7:55 miestneho času. Hliadková loď Revolučnej gardy sa údajne pred streľbou nedokázala spojiť s kontajnerovou loďou. Loď utrpela v dôsledku ostreľovania „vážne škody“.

 

Na palube však neboli nikto zranený a neboli hlásené žiadne škody na životnom prostredí. Napriek tomu by incident mohol ďalej eskalovať napätie – rokovania medzi USA a Iránom o dlhodobej mierovej dohode napredujú mimoriadne pomaly. Plánované druhé stretnutie oboch strán v Pakistane bolo nedávno zrušené.

 

UKMTO tiež informovala o ostreľovaní ďalšej kontajnerovej lode v Hormuzskom prielive. Tentoraz neboli hlásené žiadne škody a posádka je v bezpečí. Iránsky bezpečnostný predstaviteľ v rozhovore pre Al Jazeera Qatar uviedol, že Spojené štáty podnikli riskantný krok a robia „veľké hazardné hry“ tým, že zaistili iránske lode v medzinárodných vodách.

 

Taktiež varoval: „Od dnešného dňa sú všetky lode vo vlastníctve Spojených štátov legitímnymi cieľmi asymetrických operácií Iránu.“

 

V tejto  súvislosti  nemecká Lufthansa ruší 20 000 letov

 

Európskym leteckým priemyslom sa šíria obavy: Ak obchod s ropou zostane obmedzený, hrozí masívny nedostatok kerozínu – čo pravdepodobne povedie k nútenému zrušeniu letov. Najväčšia nemecká letecká spoločnosť Lufthansa teraz prijíma preventívne opatrenia. Do konca mája denne vyradí zo svojho letového poriadku 120 letov.

 

Do konca októbra má byť zrušených celkovo 20 000 letov, čím sa spoločnosti ušetrí 40 000 ton kerozínu. Primárna motivácia je pravdepodobne finančná, keďže spoločnosť doteraz predpokladala „stabilné zásobovanie palivom“ počas celého leta.

 

 

Kerozín sa však od začiatku vojny výrazne zdražel. To spôsobilo, že niektoré trasy sa stali nerentabilnými. Lufthansa zdôrazňuje, že sa pri rušení letov zameriavala predovšetkým na „neekonomické lety na krátke vzdialenosti“.