Paríž a jeho hviezdy - autentický príbeh na pokračovanie; 247. pokračovanie

27.07.2019 15:40

„Nemám s tým najmenší problém – som objektívnym  kritikom nerestí tak kresťanskej kultúry, ako aj našej islamskej“,

zasmial sa Mustafa a spustil ďalšiu časť svojho výkladu vo svojej veľmi dobrej angličtine:

„Začnem s prípadom prekrásnej ruskej dievčiny Roxelany, ktorá tak preveľmi zatočila hlavu istému sultánovi, menom Sulejman I. v šestnástom storočí, že pripustil nielen to, aby zahnala z paláca právoplatnú kadin, teda najvyššiu a pre všetkých vtedajších tureckých moslimov takpovediac aj ich symbolickú matku, ale pripustil dokonca aj to, že dala zavraždiť oficiálneho následníka trónu, jeho syna, ktorého porodila najvyššia kadin.

Toto bol azda najťažší hriech a najväčšie porušenie islamu od jedného sultána v celej histórii Turecka.

Turecká história pozná však aj takých sultánov, ktorí nechali žiť všetky svoje deti, čo nebolo zvykom. Takým bol napríklad Murad III., ktorý mal až 103 potomkov.

Väčšinou ale sultáni, ktorí už mali narodených niekoľko princov, tak nechali všetky ďalšie splodené deti potratiť. Následníci sultánskeho trónu, ktorí žili od roku 1603 v Kafes, tamhľatej dvojposchodovej budove, ktorú vidíte medzi mešitou háremu a tamtou halou na malom briežku, už mali k dispozícii len sterilizované konkubíny. Samozrejme okrem kadin. Ak však niektorá z týchto konkubín predsa len nedopatrením otehotnela, tak bola bez milosti utopená.

Veľmi tragický bol aj osud háremových dám, keď starý sultán zomrel, alebo keď ho zosadili, čo sa stávalo, pravdaže, len veľmi zriedkavo.

Jeho nástupca ich poslal do starého paláca – ľudovo nazývaného palác sĺz – kde potom strávili celý život úplne bezcieľne a bez akejkoľvek možnosti vyvíjať nejakú činnosť.“

„Zaujímalo by ma, či existovala nejaká prísna dvorná etika, ktorá určovala palácový rituál v prípade sexuálneho obcovania sultána s jeho konkubínami, lebo určite sa jednalo o rituál, ktorý bol pravdepodobne verejný.

Chcem tým povedať, že v každom prípade musel byť jeho odbeh známy viacerým ľuďom.“

Denis sa zvedavo obrátil na Mustafu a čakal na jeho reakciu.   

 

Pokračovanie nasleduje