Ford zatvára fabriku vo Francúzsku. Paríž hovorí o zbabelosti

12.01.2019 16:31

Koncern bude rušiť i ďalšie fabriky v EÚ. Francúzska fabrika Fordu v mestečku Blanquefort, v tesnej blízkosti Bordeaux, zamestnáva necelých 900 pracovníkov. Ako už oznámilo vedenie koncernu Ford, tak v auguste bude produkcia v Blanqueforte ukončená a fabrika zrušená.

Francúzsky minister financií  Bruno Le Maire vyjadril nad tým veľké rozhorčenie a pred parížskym senátom prehlásil:

„Som z konania Fordu zhnusený a je mi z jeho rozhodnutia celkom zle.“

Le Maire pomohol Fordu sprostredkovať ešte v lete minulého roku vhodného kupca. Mala ním byť firma Punch Powerglide a všetko sa zdalo byť v poriadku. Potom sa ale v novembri Ford rozhodol inakšie a oznámil, že predaj by bol vraj spojený s veľkými rizikami. Aké sú to riziká, k tomu sa koncern nechcel vyjadriť.

Francúzsky minister sa podľa vlastných slov tri dni pokúšal spojiť s vedením koncernu, ale jeho telefonáty nikto neprijímal. Označil to za bezočivú zbabelosť.

Rozhodnutie Fordu zatvoriť francúzsku fabriku prichádza mimoriadne nevhodne aj pre prezidenta Macrona, ktorého pozíciu už veľmi oslabili žlté vesty.

Kvôli dlhodobe zlým číslam v Európe mení Ford svoju európsku stratégiu a plánuje znížiť počet svojich zamestnancov v Európe, ktorých je okolo 50 000 o mnoho tisíc. Najväčší počet pracuje v Nemecku, 24 000 a z toho  približne 18 000  v Kolíne n. Rýnom, kde sídli aj  Európa-šéf Fordu Steven Armstrong.

Ten povedal, že už je rozhodnuté aj zatvorenie malej fabriky na prevodovky v Bordeaux a zníženie počtu pracovníkov vo fabrike v sárskom meste Saarlouis.

Dlhodobý plán Fordu pre Európu vyzerá podľa všetkého tak, že koncern sa postupne "rozlúči" so všetkými svojimi európskymi fabrikami.