Fenomenálne prekvapenie: Astrofyzici objavili priam neuveriteľný a veľmi zvláštny vplyv jednej supernovy na vývoj na Zemi
06.06.2025 15:23Supernova je krátke, maximálne jasné vzplanutie hmotnej hviezdy na konci jej životnosti, ktoré je výsledkom enormne silnej explózie, ktorá zničí samotnú pôvodnú hviezdu.
Svietivosť takej hviezdy pri jej vzplanutí sa zvýši milióny a či dokonca až miliardy krát a na krátky čas sa stane jasnou ako celá galaxia.
O tom, že nejaká od nás nesmierne vzdialená supernova môže mať veľmi významný vplyv na dianie na Zemi vedci ani len netušili.
Vesmír - a najmä jeho ďaleké regióny - sa nám často javí ako vzdialený a nezaujímavý pre život na Zemi. Teraz však výskumníci objavili priamy účinok supernovy.
Hviezdne explózie vo vesmíre sa zdajú byť vzdialené a neškodné. Nová štúdia však ukazuje, že supernova môže mať pre Zem mimoriadne následky. Taký bol prípad pred miliónmi rokov, keď kozmické žiarenie zasiahlo našu planétu.
Výskumníci z UC Santa Cruz sú presvedčení, že to spustilo masívne zmeny v ekosystéme východnej Afriky.
Stopy supernovy nájdené na Zemi
Supernova, ktorá sa vyskytla približne pred 2,5 miliónmi rokov, vyslala na Zem vlnu kozmického žiarenia, uvádza sa v štúdii. Toto žiarenie mohlo byť dostatočne silné na to, aby zničilo štruktúry DNA. Výsledkom boli mutácie vírusov, ktoré infikovali ryby v jazere Tanganika.
Úžasná teória, ktorá odhaľuje súvislosť medzi kozmickými udalosťami a biodiverzitou.
Výskumníci objavili dôkazy o tom na morskom dne. Tam našli železo-60, rádioaktívny prvok produkovaný počas supernovy.
Analýza odhalila dve stopy, rôzne staré: 6,5 milióna a 2,5 milióna rokov. Mladšia stopa poukazuje na blízku supernovu, ktorá sa vyskytla v rovnakom čase ako vírusová explózia v jazere Tanganika.
„Pomocou obsahu železa-60 (ide o rádioaktívny izotóp železa, ktorý vzniká pri explózii veľmi masívnych hviezd) môžeme vysledovať, kedy k supernovám došlo,“ vysvetlila hlavná autorka Caitlyn Nojiri, študentka na UC Santa Cruz, vo vyhlásení zo svojej univerzity.
Simulácia ukázala, že supernova bombardovala Zem kozmickým žiarením približne 100 000 rokov. Toto žiarenie mohlo podporiť evolučné zmeny.
Nojiri hovorí: „Žiarenie môže poškodiť DNA. Mohlo by to byť urýchľovačom mutácií v bunkách.“ Načasovanie tohto kozmického bombardovania sa pozoruhodne zhoduje so zvýšením vírusovej diverzity. Náhoda alebo súvislosť? Výskumníci považujú za reálny fakt to druhé.
Jazero Tanganika, jedno z najhlbších jazier na svete, bolo izolované a ideálne miesto na pozorovanie účinkov supernovy. Jeho jedinečné prostredie z neho urobilo dokonalé laboratórium pre evolučné procesy.
Náhla vírusová diverzita by mohla byť priamym dôsledkom kozmického žiarenia. „Zistili sme, že dochádza k rastúcej diverzifikácii vírusov,“ povedala Nojiri.
Fascinujúci príklad toho, ako udalosti vo kozme môžu ovplyvniť život na Zemi.
Výskum ilustruje, ako úzko môžu byť kozmické a biologické procesy prepojené. Supernova, kedysi len svetelná udalosť na oblohe, mohla spustiť hlboké zmeny na našej planéte. Tieto zistenia otvárajú nové perspektívy na históriu Zeme a vzájomné pôsobenie medzi kozmom a životom.