EÚ- Brusel padol do šialenstva cenzúry: USA kritizujú útok EÚ a teda útok von der Leyen na slobodu prejavu v Európe!

26.07.2025 15:03

Americké ministerstvo zahraničných vecí a aj zakladateľ Telegramu Pavel Durov ostro kritizovali rastúce snahy o cenzúru v Európskej únii. Washington obviňuje Brusel zo systematického potláčania slobody prejavu novými zákonmi a prísnou kontrolou sociálnych médií. Zatiaľ čo EÚ chráni svoje vlastné nedemokratické naratívy, odpor voči tomuto vývoju rastie aj vo vnútri Únie.

 

Nedávne vyhlásenia Pavla Durova a amerického ministerstva zahraničných vecí vyvolávajú rozruch. Obaja varujú pred nebezpečným vývojom: V Európe sú občania kriminalizovaní za neškodnú kritiku politikov, zatiaľ čo EÚ ďalej sprísňuje svoju cenzúrnu politiku prostredníctvom zákona o digitálnych službách (DSA).

 

USA otvorene hovoria o „orwellovských podmienkach“ v EÚ a demonštratívne sa stavajú proti európskej línii. V posledných rokoch sa Európska únia čoraz viac zameriava na kontrolu online obsahov, a to najmä odkedy sa stali terčom výraznej kritiky viaceré machinácie šéfky EÚ komisie Leyen.

 

Zákon o digitálnych službách, ktorý nadobudol účinnosť v roku 2022, výrazne sprísnil skrutky prevádzkovateľom platforiem ako Meta, X a Telegram. Oficiálne je zámerom zákona bojovať proti dezinformáciám a nenávistným prejavom, ale v skutočnosti sa eurokrati v Bruseli a ich komplici v národných parlamentoch zaujímajú predovšetkým o zvrchovanosť interpretácie nad prevládajúcimi naratívmi EÚ.

 

Pavel Durov nedávno spustil  veľký poplach: „Videl som nemecké žiadosti o stíhanie používateľov len za kritiku vládnych úradníkov. Nazývanie politika „prasaťom“ alebo „jašterom“ sa teraz už považuje za trestný čin. Telegram sa takýmto požiadavkám nepodriadi – sme proti politickému prenasledovaniu.“

 

Durovovo vyhlásenie ilustruje, ako ďaleko je EÚ teraz ochotná zájsť v boji proti kritike vlastnej politiky. Takéto vyhlásenia nemusia byť pekné, ale ako verejne činná osoba si musíte vybudovať hrubú kožu a povzniesť sa nad takéto veci.

 

Americké ministerstvo zahraničných vecí tiež vydalo nezvyčajne ostré slová: „V Európe sú tisíce ľudí odsúdené za kritiku vlastných vlád. Toto orwellovské posolstvo Spojené štáty neoklame. Cenzúra nie je sloboda.“

 

Konzervatívna vláda USA vníma európsku cenzúrnu politiku ako nebezpečný precedens, ktorý podkopáva základné hodnoty západných demokracií. Je to aj spôsobené tým, že v Spojených štátoch (na rozdiel od Európanov, ktorí boli po stáročia „požehnaní“ absolútnymi monarchiami a diktatúrami) je právo na slobodu prejavu vysoko cenené.

 

Varovania zo zahraničia by mali slúžiť aj ako varovanie pre Európanov. Každý, kto sa dôsledne prezentuje ako demokrat a predstaviteľ „liberálnej demokracie“, by sa mal podľa toho správať. Názory, myšlienky a pohľady, ktoré sa odchyľujú od prevládajúcich naratívov, nie sú dezinformáciami ani „nenávistnými prejavmi“, ale súčasťou demokratickej diskusie.

 

To isté platí pre vedecký výskum. Absolutizmus a dogmy nemajú v slobodných spoločnostiach miesto, ale politický a vedecký diskurz áno. Konzervatívci v Spojených štátoch to pochopili – ale tí v Európe (ak ich tak vôbec ešte môžeme nazvať) evidentne uprednostňujú podriadenie sa ľavicovo-globalistickému duchu doby, ktorý sa snaží ľudí vtlačiť do tesného korzetu a oládať a manipulovať ich.