Dokončenie - Bude svetu vládnuť tretí Bush, Jeb Bush - Bush "gentleman"? - 2. časť

23.06.2015 11:28

A to je Jebova veľká dilema. Momentálne je hlavným kandidátom na prezidenta svojej strany, a tak zároveň kontrahentom Hillary Clintonovej. Jeho problémom je však to, že má vo svojej strane aj veľa odporcov, ktorým niektoré jeho liberálne vyhlásenia idú absolútne proti "srsti".  

K Rusku a k Číne sa zatiaľ Bush 3 nevyjadril ani slovom.

Na svojej ceste do Bieleho Domu má však niekoľko problémov, ktoré mu ju môžu prekaziť.

Bush 3 nie je dobrým rétorikom a nedokáže ľudí tak ľahko strhnúť a nadchnúť, ako jeho brat George a tiež nie je takým dobrým luhárom ako bol on.  Jeho azda najväčším problémom je to, že mnoho Američanov, ktorí odsudzovali vojnu v Iraku, vidia v ňom len ďalšieho Busha, ktorý chce dobyť najvyšší trón, akoby išlo o vládnu dynastiu Bushovcov na ňom.

Jeb má okrem toho ešte aj jeden nezvyklý problém. V USA je  počas volebného boja zvykom sa zblížiť s masou voličov aj po kulinárskej stránke, ale Bush 3 sa dal na prísnu diétu - aby zlepšil svoju optiku - a veľa z toho, čo obyčajným Američanov chutí, nepatrí na jeho jedálny lístok. Niečo také pôsobí však pre nezasvätených odmietavo, povýšenecky a elitárne. A nie je možné, aby každému vysvetľoval, o čo mu ide.

Katolík Bush 3 je síce konzervatívec, ale pri viacerých politických témach stojí vľavo voči republikánskemu mainstreamu. Okrem toho si želajú mnohí Američania, aj Republikáni mladšieho prezidenta, napríklad 44-ročného Marca Rubia, kubánskeho Američana, či Scotta Walkera, ktorým ma 47.

 

Môj komentár:


Bush 3 platí ako intelektuál svojho rodinného klanu. Aj tento atribút jeho osobnosti mu sťažuje vytvoriť si optimálny emocionálny most k plebsu voličov. Na druhú stranu treba povedať, že dosiaľ sa s jeho osobou nedajú spájať rôzne negatívne prívlastky, ktorými sa vyznačoval Bush 2. Možno ale takmer s istotou očakávať, že nás v tomto smere ešte prekvapí.

V každom prípade, akokoľvek aj dopadnú americké voľby, tak je úplne jedno, kto bude ďalším prezidentom USA. Na smerovani politiky a na arogancii tejto krajiny sa nezmení vôbec nič. A že americké voľby a všetko čo im predchádza, sú len infantilným divadielkom na zavádzanie a klamanie verejnosti, to mnohí z nás dobre vedia.