Čo spája Grécko s Ruskom viac, ako s EÚ? - je toho veľmi veľa!

30.01.2015 17:39

 

Rusko a Grécko sú dve krajiny, ktorých blízky vzťah nie je na prvý pohľad zrejmý. Moskvu a Atény však spája oveľa viac ako len ortodoxné kresťanstvo, ktoré je spoločným vierovyznaním Grékov i Rusov. Ale už len to samotné je viac, ako to, čo Grékov spája s EÚ!

Vzťah Grécka a Ruska je oddávna veľmi úzky, čo je podmienené aj mnohými podobnymi historickými skúsenosťami. Obe krajiny mali veľmi negatívne skúsenosti s tureckým islamom, keď Gréci boli niekoľko storočí pod tureckou nadvládou a  Rusko sa zas cítilo rozpínavou osmanskou politikou Istanbulu v stredovku tiež extrémne ohrozené, pričom došlo k viacerým vojnovým konfrontáciám. 

Po zvolení Alexisa Tsiprasa za gréckeho premiéra bol  Vladimír Putin jeho prvým gratulantom. Šéf Kremlu má aj osobne blízky vzťah ku Grécku, kde veľmi rád trávi aj svoje dovolenky. Je obdivovateľom a znalcom gréckej antiky. Vo svojej gratulácii Vladimír napísal Alexisovi, že pevne dúfa na intenzívnu spoluprácu pri riešení aktuálnych ťažkých problémov v Európe.

V súčasnej ťažkej situácii Grécka môže a musí mať nový grécky premiér eminentný záujem na intenzívnej spolupráci s Ruskom. Pre Grécko má veľký význam najmä spolupráca v turizme, veď každoročne príde do krajiny viac ako milión ruských turistov. Tiež spolupráca s Moskvou v oblasti poľnohospodárstva je veľmi dôležitá.

Keď aj Moskva vyhlásila sankcie proti EÚ, v auguste 2014 a zakázala dovoz všetkých tovarov z EÚ, tak to veľmi uškodilo aj gréckym poľnohospodárom. Tí už veľa rokov exportujú  do Ruska vo veľkých objemoch najmä jahody, marhule, kivi a broskyne. Ale aj po rybách a farmaceutických výrobkov  z Grécka bol v Rusku veľký dopyt. 

Podľa informácii, ktoré má naše tlačové Juhoamerické centrum, prišlo už pred nejakým časom k tajným rokovaniam medzi Aténami a Moskvou, kde Gréci prosili Rusov o udelenie výnimiek pre export ich tovarov do Ruska.

Aj v oblasti energie a financií sú medzi Moskvou a Aténami úzke prepojenia. Ruskí akcionári vlastnia veľké akciové podiely napríklad na Bank of Cyprus, ktorá je pre Atény veľmi dôležitá. Čo sa týka energie, tak až 65 percent zemného plynu importuje Grécko z Ruska.

 

Môj komentár:

 

Grécky premiér Alexis Tsipras vyslal jasné signály do Bruselu, že jeho politika sa podstatne odlišuje od politiky predošlej gréckej vlády, ktorá sa poslušne a pokorne nechala šikanovať Bruselom. A na príkaz Bruselu a Berlína ochotne dávala veľkú časť finančnej pomoci, ktorú z EÚ poberala svojím vysoko zadĺženým bankám, ktoré ľahkomyselne nabrali predovšetkým od nemeckých a francúzskych bánk tzv. problémové a toxické kredity, ktoré teraz s obrovskými stratami týmto bankám splácajú.  

To je skutočná pravda o "úžasnej pomoci" EÚ úbohému Grécku. Viac ako 90 percent z tejto "pomoci" tečie naspäť do nenásytných pažerákov týchto západných bánk, ktoré by bez problému mohli aspoň polovicu z týchto svojich špinavých a tučných ziskov, ktoré takto majú, Aténam odpustiť. A Grécko takto krváca a topí sa ďalej.