Bol Wernher von Braun aj doktorom Faustom 20. storočia ?

07.08.2014 11:28
 

Nemecký žurnalistický spolok pre technicko-vedeckú publicistiku skúmal niekoľko rokov svoje archívy a spracoval svoju minulosť. Bol založený v roku 1929 a chcel ostať politicky neutrálny. Avšak už v roku 1933 sa oveľa skôr ako iné nemecké organizácie podriadil požiadavkam Hitlerovej NSDAP. Už krátko potom sa jeho členovia - medzi nimi aj významní pracovníci ministerstiev  - zaoberali už len s takými témami, ktoré sa týkali zbrojenia a zbrojárskeho priemyslu.

Berlínsky historik Hans Foerster dáva tejto organizácii spoluvinu na šírení nacizmu. Spolok mal kontakt aj k Wernherovi von Braunovi, ktorého rakety V2 zničili vo vojne veľké časti Londýna a spôsobili smrť tisíckam jeho obyvateľov a ktorý potom v USA realizoval prvý let NASA na Mesiac. 

V jeho biografii píše americký historik Michael Neufeld, že von Braun urobil pakt s Hitlerom (podobne ako doktor Faust s diablom), aby mohol uskutočniť svoje vízie a že preto sa stal doktorom Faustom dvadsiateho storočia a že neváhal vo svojich utajených podzemných raketovyćh fabrikách, na severe Nemecka, využívať nútenu prácu tisiciek väzňov z koncentrákov, z ktorých mnohí v nich našli smrť.

Podľa výskúmov spolku veľká časť vedcov a technikov sa dala rýchlo a nadšene zmobilizovat pre potreby a ciele Hitlerovho režimu, a to predovšetkým z karierizmu.

Nemecká historička Susanne Heimová, ktorá spracovala minulosť Spoločnosti Maxa Plancka, uviedla, že mnohí vedci sú veľmi náchylní pre morálnu i intelektuálnu korupciu najmä vtedy, ak to zvýši ich výhliadky na úspech a kariéru.