Anglický kráľ Richard III. William Shakespeare ho urobil nesmrteľným; kráľova smrť však bola brutálna

28.11.2018 23:17

Richard III. vládol v Anglicku v 15. storočí. Bol posledným anglickým panovníkom zo známeho rodu Plantagenetovcov a zároveň aj posledným anglickým kráľom, ktorý padol v bitke, a to v roku 1485. Mal len 32 rokov. Po jeho smrti nastala v Anglicku nová éra vlády. Jeho protivníkom Heinrichom VII. sa začala epocha panovníkov Tudorovskej monarchie.

Telesné pozostatky Richarda III. boli najdené náhodne pri stavebných prácach v roku 2012 na jednom parkovisku, v meste Leicester, pod ktorým boli zvyšky stredovekého kostola. Historici predpokladali, že bol v ňom pochovaný. Na základe analýzy DNK bolo jednoznačne zistené, že v danom prípade ide o Richarda III.

Vedci zistili, že bol mimoriadne brutálne zabitý, a to v bitke pri Bosworthe. Jeho lebka vykazuje deväť ťažkých poranení a na kostre boli zistené početné údery a sečné rany.

Jeho nepriatelia použili pritom meče, kopije a dýky. Vedci vychádzajú z toho, že v čase usmrtenia nemal na hlave žiadnu helmu a že nebol na koni, ale na zemi a pravdepodobne na kolenách. Zranenia lebky ukazujú, že mal sklonenú hlavu.

Existuje stará historická správa z toho času, kde sa hovorí o tom, že kráľ bol ku koncu bitky už bez koňa, ktorý uviazol v bahne.

Nepriatelia kráľa po bitke jeho telo priviazali nahé na koňa, aby ho ponížili, a tak ho dopravili do Leicesteru. Historici sa už dávno domnievali, že bol pochovaný v jednom františkánskom kostole, ktorý bol v 16. storočí zničený.

William Shakespeare je autorom svetoznámej drámy Richard III. a urobil ňou kráľa nesmrteľným. Opísal ho v nej ako krvožíznivého a mocou posadnutého vládcu - podľa všetkého ale takým nebol. Tvrdia to niekoľké anglicke historické spolky.

Vyšetrovanie Richardovej kostry ukázalo, že nebol ani hrbatý, ako tvrdil Shakespeare, ktorý zrejme nebol jeho priaznivcom a jeho charakter veľmi negatívne skreslil.