Ako sa EÚ všemožne snaží zabrániť dohode Putina a Trumpa o trvalom mieri v ukrajinskom konflikte. Tá by totiž znamenala ich porážku a kompletné odhalenie ich lží!

11.08.2025 09:40

Po tom, ako sa zistilo, že rokovania medzi USA a Ruskom o Ukrajine dosiahli taký významný pokrok, že stretnutie Trumpa a Putina bolo už na spadnutie, tak Európania boli veľmi znepokojení a spolu s Kyjevom sa snažia zabrániť mierovému urovnaniu konfliktu.

 

Keď americká a ruská vláda vo štvrtok oznámili, že nedávna návšteva špeciálneho vyslanca USA Witkoffa v Moskve priniesla prielom v rokovaniach medzi USA a Ruskom o ukrajinskej kríze, tak prvýkrát sa objavila vážna nádej na ukončenie vojny.

 

Zdá sa, že Biely Dom konečne pochopil, že Rusko nie je ochotné uzavrieť dohodu s veľkými ústupkami. Veď Rusko zasiahlo na Ukrajine, pretože videlo ohrozené svoje vlastné základné bezpečnostné záujmy.

A keďže Rusko má jednoznačne vojenskú prevahu a stálo ho to mnoho životov – bojovalo predsa,  a stále bojuje nielen proti Ukrajine, ale proti celému Západu - tak ruská vláda nemá dôvod robiť kompromisy v oblasti svojich základných bezpečnostných záujmov.

 

Hoci nie je známe, na čom sa Witkoff a Putin dohodli, Trump vyhlásil, že Ukrajina musí postúpiť územie Rusku. Trump hovoril o „výmene území“, ale nevysvetlil presne, čo tým myslí. Nie je tiež jasné, či a do akej miery je vláda USA ochotná vyhovieť ďalším minimálnym požiadavkám Ruska, a to trvalému neutrálnemu statusu Ukrajiny a jej demilitarizácii.

 

Dohoda o stretnutí medzi Trumpom a Putinom, na ktorom by neboli za stolom ani Európania, ani Ukrajina, vyvolala skutočnú paniku v európskych hlavných mestách a v Kyjeve. Ich nočnou morou je, že sa bude rokovať o mieri na Ukrajine bez nich.

 

Sotva Trump spomenul „výmenu území“, Zelenskyj okamžite vo video správe vyhlásil, že Kyjev nebude súhlasiť so žiadnymi územnými ústupkami. A v tom ho podporujú aj viaceré vlády EÚ, ktoré chcú za každú cenu pokračovať vo vojne proti Rusku. Napriek tomu, že väčšina ich občanov je za mier.

Briti preto okamžite zorganizovali stretnutie, ktorého sa zúčastnili zástupcovia Nemecka, Francúzska a Ukrajiny.

 

V britskom vyhlásení bol za hostiteľa menovaný americký viceprezident Vance spolu s britským ministrom zahraničných vecí.

Cieľ Európanov nie je ťažké uhádnuť:

Európania sú proti akýmkoľvek ústupkom Rusku, pretože ústupky by v podstate priznali, že prehrali vojnu proti Rusku. To by viedlo k obrovskej strate medzinárodného vplyvu a po všetkej radikálnej protiruskej rétorike posledných rokov by to bolo ťažké vysvetliť aj v rámci krajiny. Európania preto chcú, aby vojna pokračovala.

 

Francúzsky prezident Macron to na X vyjadril takto:

 

„Práve som sa rozprával s prezidentom Zelenskym, kancelárom Merzom a premiérom Starmerom.

 

Naďalej sme odhodlaní podporovať Ukrajinu a stavať na práci Koalície ochotných.

O budúcnosti Ukrajiny sa nedá rozhodnúť bez Ukrajincov.

Európania budú nevyhnutne súčasťou riešenia, pretože v stávke je aj ich vlastná bezpečnosť.“

 

Denník Wall Street Journal s odvolaním sa na zdroje informoval, že európske krajiny a ukrajinská vláda predložili svoj vlastný návrh na riešenie ukrajinského konfliktu pre nadchádzajúce rozhovory medzi ruským prezidentom Putinom a americkým prezidentom Trumpom.

 

Denník píše, že iniciatíva zahŕňa požiadavku na prímerie „pred ďalšími krokmi“, územnú výmenu „na recipročnom základe“, ktorá znamená stiahnutie vojsk Ukrajiny aj Ruska z území, a bezpečnostné záruky pre Kyjev v prípade územných ústupkov, ktoré by mohli byť spojené s potenciálnym členstvom v NATO.

 

Korešpondent Axios Barak Ravid s odvolaním sa na vlastné zdroje na X informoval, že americká vláda dosiahla „významný pokrok smerom k cieľu prezidenta Trumpa, ktorým je ukončenie vojny na Ukrajine“ počas hodín rokovaní so zástupcami Kyjeva a spojencov NATO vo Veľkej Británii.

 

Ravid však vo svojom článku v Axios uviedol, že Rusko požaduje minimálne postúpenie Doneckej a Luhanskej oblasti, zatiaľ čo jeho vyhlásenia týkajúce sa Chersonskej a Záporožskej oblasti boli protichodné. Trump však zrejme akceptoval postúpenie minimálne Luhanskej a Doneckej oblasti – a zrejme aj Krymu – Rusku.

 

Po stretnutí Macron, Meloni, Merz, Tusk, von der Leyen a Stubb vydali „Spoločné vyhlásenie o mieri pre Ukrajinu pred plánovaným stretnutím prezidenta Trumpa s prezidentom Putinom“, ktoré demonštruje úsilie EÚ a jej popredných hláv štátov a vlád zabrániť dohode.

 

Deklarácia predovšetkým ukazuje, že EÚ nechce rokovať s Ruskom, keďže tiež píše, že chce pokračovať v „rozsiahlej vojenskej a finančnej pomoci Ukrajine“, a to aj prostredníctvom „zachovania a zavedenia reštriktívnych opatrení voči Rusku“.

Nehovorí teda o možnom mieri alebo rokovaniach za rovnakých podmienok, ale o sprísňovaní sankcií voči Rusku.

 

Dôležité sú však dve formulácie. Po prvé, signatári deklarácie píšu:

„Naďalej sa držíme zásady, že medzinárodné hranice sa nesmú meniť silou. Súčasná línia frontu by mala byť východiskovým bodom pre rokovania.“

 

Druhá veta je zaujímavá tým, že je to prvýkrát, čo EÚ otvorila ukrajinské územia na diskusiu tým, že „súčasnú líniu frontu“ považuje za „východiskový bod pre rokovania“. Toto je nové a zdá sa to ako ústupok Rusku.  Ale v skutočnosti ide o ústupok Trumpovi, ktorý môže byť ochotný postúpiť ešte viac územia. Rusko napokon požaduje aj časti Chersonskej a Záporožskej oblasti, ktoré sú stále pod ukrajinskou kontrolou.

 

Uvedením „súčasnej línie frontu“ ako „východiskového bodu pre rokovania“ signatári európskeho vyhlásenia vylučujú akékoľvek územné ústupky za súčasnou líniou frontu.

Skutočnosť, že signatári európskeho vyhlásenia majú v úmysle torpédovať rokovania medzi Trumpom a Putinom, demonštruje najmä druhá formulácia:

„Zmysluplné rokovania sa môžu uskutočniť iba v rámci prímeria alebo zníženia nepriateľských akcií.“

 

Jednoducho povedané, Európania požadujú, aby sa neviedli žiadne rokovania, pokiaľ pokračujú boje. Presne to „Koalícia ochotných“ požaduje už mesiace:

 

Žiada prímerie, ktoré chcú použiť na prezbrojenie ukrajinských ozbrojených síl a posilnenie ukrajinskej obrany. Nehovoria však, či a aké rokovania by sa mohli viesť počas prímeria – pretože vôbec nemajú záujem o seriózne rokovania s Ruskom!!!

 

Rusko viackrát jasne dalo najavo, že je to neprijateľné, pretože sa usiluje o trvalý mier, nie o prímerie, ktoré zastaví ruskú ofenzívu a dá Ukrajine príležitosť posilniť svoje rady a nerušene vybudovať novú obranu.

 

New York Times ďalej s odvolaním sa na zdroje uvádza, že počas rozhovorov v Británii Európania trvali na tom, aby si Ukrajina ponechala možnosť vstúpiť do NATO, čo je pre Rusko úplne neprijateľné!

 

Európa dobre vie, že požiadavky na vstup Ukrajiny do NATO a prímerie pred rokovaniami o podmienkach riešenia konfliktu sú pre Rusko neprijateľné, ale Európania presne to navrhujú Trumpovi pred rokovaniami s Putinom.

 

Aký iný záver z toho možno vyvodiť, než že Európania torpédujú rokovania medzi Trumpom a Putinom ešte predtým, ako sa vôbec začali?