Aj vy si myslíte, že Polárka je najjasnejšou hviezdou na nočnej oblohe?

29.09.2018 23:10

Ako malé dieťa som často počúval, že Polárka je najjasnejšou hviezdou a dospelí v našej rodine mi ju neraz ukazovali na nebi za jasnej nočnej oblohy a tvrdili, že je najžiarivejšou "lampou".

Ale to vôbec nebolo pravdou, pretože také tvrdenie je veľkým omylom. Až neskôr, keď som sa už sám zaoberal s astronómiou a astrofyzikou, tak som sa dozvedel, že Polárka ani zďaleka nežiari na oblohe najjasnejšie, lebo jej patrí len miesto 47 v poradovníku najjasnejších hviezd oblohy.

Prvé miesto patrí úplne jednoznačne inej hviezde. Je ňou Sírius A (existuje ešte aj Sírius B a Sírius C) v súhvezdí Veľkého Psa. Táto hviezda je od našej planéty vzdialená len 8,6 svetelných rokov.

Treba si ale uvedomiť, že astronómia zadeľuje jas hviezd do dvoch kategórií. U hviezd rozlišujeme absolútny jas a jas zdanlivý. To, čo v noci pozorujeme na oblohe posiatej hviezdami je jas zdanlivý. A len na stupnici zdanlivého jasu hviezd je Sírius A na prvom mieste.

Na stupnici absolútnho jasu je ale Polárka na podstatne poprednejšom mieste ako Sírius A. Polárka vyžaruje do priestoru 2000 krát viac energie ako naše Slnko, je ale od nás vzdialená až 360 svetelných rokov. Sírius  v porovnaní s ňou vyžaruje oveľa menej energie - len 25 krát viac ako naše Slnko.