134. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

28.07.2020 23:04

„Priateľu môj, ak sa ma toto pýtaš“,

začal rabín svoje slová, pritom sa pousmial na Anastázia a pokračoval ďalej:

„tak  potom v tomto prípade trochu zabúdaš na múdrosť a na veľkú dôvtipnosť mojej dcéry. Nebolo nič ľahšie ako to.

O tvojej prítomnosti v Alexandrii som samozrejme vedel hneď. Vedel som totiž už vopred, že prídeš a vedel som i to, že prídeš v poverení kalifa. Naši ľudia sú všade a všade majú svoje skvelé kontakty. A vedel som i to, s akým poslaním prichádzaš do Alexandrie.

No a môj dobrý priateľ, koptský patriarcha, ma zas hneď informoval o tvojej návšteve u neho a všetko mi o tebe porozprával. A prezradím ti aj to, že bol tebou nadšený a doslova obdivne sa rozplýval nad tvojou veľkou učenosťou. A to je už naozaj čo povedať, lebo on sám má neobyčajné poznanie a len ťažko ho v tomto smere môže niekto nadšiť a presvedčiť.

Keď mi potom Arsinoe porozprávala, čo sa jej prihodilo na ceste domov a kto ju tak nebojácne zachránil, pričom mi povedala aj to, čo sa od teba dozvedela a aj to, čo sama vytušila, tak nám bolo obom hneď jasné, komu vďačí jej otec za zachránenie jej cti i za jej život.“

Sedeli pri stole v trojici popíjajúc čaj a mladí ľudia zo seba nespúšťali ani chvíľočku oči. Rabín pozeral na nich s veľkou úľubou a začal rozprávať to, v čom ho Anastázius pred chvíľou prerušil:

„Dokončím teraz to, čo so ti chcel o Arsinoe povedať a čo o nej vie len málo ľudí. Jej meno znie pre židov mimoriadne nezvykle a vobec nezodpovedá našej tradícii dávať našim synom a dcéram len naše židovské mená, ktoré pochádzajú z veľkej časti z našej Biblie.

Dnes v Egypte vie už len málokto, že krásna faraónka Kleopatra, ktorá bola poslednou v dlhom rade egyptských faraónov, mala prekrásnu, o šesť rokov mladšiu sestru, ktorá sa volala Arsinoe. Bol oveľa krajšia ako jej legendárna sestra Kleopatra, ktorú pozná každý, ale Arsinoe upadla už dávno do zabudnutia. Vinu na tom nesú Kleopatra a Cézar.

A prečo ti to celé rozprávam? Lebo hneď ako som ťa uzrel a uvidel som ako tvoj pohľad spočinul na mojej dcére, tak som vedel, že sa stala tvojmu srdcu veľmi blízkou.

No a to, že ty  nie si ľahostajný Arsinoe, to som vedel podľa toho, že odkedy si ju zachránil, tak neprešiel jediný deň, aby o tebe niečo nerozprávala.

Vôbec sa už nevedela dočkať toho dňa, kedy ťa znova uvidí...........“

Otcom vyzradená a celkom obnažená vo svojich horúcich pocitoch, ktoré ju spaľovali, Arsinoe, sa síce už nápadne červeňala, ale svoj zrak z mladého muža, kresťana v službách kalifa z Bagdadu, nespúšťala ani na okamih.

Otec pokračoval a dôverne vyzrádzal Anastáziovi ďalšie intímne rodinné záležitosti:

„Musíš vedieť aj to, že jej matka, moja drahá a vzácna manželka, je už niekoľko rokov mŕtva, preto som vždy musel počúvať, a robil som to s najväčšou radosťou, všetko, čo sa udialo v jej živote a samozrejme aj všeko o tebe. Som predsa jej jediným dôverníkom.

Tak a teraz príde to zvláštne a dozaista i mystické, čo sa týka mojej dcéry.

Si mimoriadne bystrý a inteligentný muž a určite už tušíš, že medzi Arsinoe, ktorá bola Kleopatrinou sestrou a mojou dcérou Arsinoe existuje nejaký súvis, na základe ktorého dostala nielen z pohľadu židov také neobyčajné a výnimočné meno.

 

Pokračovanie nasleduje