13 rastlín, ktoré zmenili svet a ovplyvnili jeho históriu - číslo 12: Tabak

10.03.2015 12:20

Tabak pochádza z južnej Ameriky. Veľkým jeho paradoxom je, že ho možno označiť ako "smrtiacu liečivú rastlinu". Jeho latinský názov znie - Nicotiana tabacum a do histórie vstúpil výrazným krokom v 16. storočí.


Popri bavlne je tabak najdôležitejšou non-food (nejedlou) rastlinou na svete. Bol to slavný moreplavec Kolumbus, ktorý ju do Európy priviezol v 15. storočí. To, že Nicotiana tabacum má aj liečivé účinky, za tento objav vďačíme Jeanovi Nicotovi, francúzskemu vyslancovi na dvore portugalského kráľa. Nicot sa zaoberal aj s biológiou a jeho prvá myšlienka, keď mu priniesli tabakovú rastlinu, bola tá, že vyskúša, či nemá liečivú silu. Keď zistil, že naozaj má liečivé účinky, tak ju poslal do Paríža svojej kráľovnej, Kataríne de Medici. Tá si s ňou nielenže vyliečila svoju migrénu, ale vynašla aj šnupavý tabak.

 

Prvými fajčiarmi boli španielski dobyvatelia Ameriky. Naučili sa to od Indiánov, u ktorých bolo tradíciou stočiť si listy tabakovej rastiny a jeden koniec si zapaliť a vťahovať dym do seba.   

 

K prvým odporcom fajčenia patril anglický kráľ James I., ktorý novú módu fajčenia označil za "znamenie pekla".
Dnes vieme dobre, že tabak aj zabíja. Podľa WHO zomrie každý desiaty človek na svete na následky konzumovania tabaku.