Šimpanzy môžu mat aj vlastného "Einsteina"

07.03.2015 13:16

Nie všetky šimpanzy sú rovnako múdre. Sú medzi nimi veľké rozdiely, podobne ako aj u ľudí. Je medzi nimi veľa priemerných, podpriemerných a tu a tam sa objaví medzi nimi aj šimpanzí Albert Einstein. 

 

Biológovia z Max Planck inštitútu z oddelenia pre evoločnú antropológiu v Lipsku skúmali a testovali šimpanzov z frankfurtskej zoologickej záhrady  a v dvoch prírodných rezerváciach v Ugande a jedného z nich označili dokonca za génia. Okrem iného testovali šimpanzov na priestorovú predstavivosť, na zmysel pre farby a na ich zmysel pre používanie nástrojov. Prevažná väčšina dosiahla približne rovnaké výsedky, dva šimpazy boli nad priemerom. Ale šimpanzka menom Nataša vynikala vo všetkých testoch ďaleko nad priemer. Vedci ju vnímali ako "Einsteina" medzi opicami. 

 

Strážcovia rezervácie v Ugande o nej a o jej vynimočnosti vedeli už davno. Často sa ich pokúšala preľstiť. Napríklad prišla na to, ako sa bez problému dostane cez elektrický plot, ktorý ohraďoval rezerváciu. Hádzala na plot vetvy a keď prskali iskry, tak vedela, že plot je pod napätím. Keď ostal bez iskrenia, tak vedela, že môže bez problému prejsť.