Názov Espaňa – Španielsko - má veľmi exotický pôvod

19.10.2016 16:22

Pochádza z antiky a z východných brehov Stredozemného mora. Oficiálny názov dnešného Španielska znie: Reino de Espaňa, Kráľovstvo Španielsko. Za toto meno vďačí krajina na Iberskom polostrove prastarému národu Feníčanov. Je o ňom viacnásobná zmienka aj v Biblii. Jeho vlasťou boli časti Sýrie a Libanonu. Feníčania boli skvelí remeselníci, moreplavci a obchodníci a veľa sa od nich naučili aj starí Gréci.

Svojimi rýchlymi loďami, veľmi dobre konštruovanými a preto stabilnými, ovládali Stredozemné more bez konkurencie a ich moreplavci a obchodníci sa na svojich plavbách o.i. dostali až k Gibraltáru a prenikli tade aj do Atlantiku. Boli aj vynikajúci kolonosti a kolonizovali aj Španielsko a Portugalsko. Keď ich lode po prvý krát pristali na španielskom pobreží, tak na vysokých bralách, ktoré tam vyčnievali, uzreli fenícki námorníci mnoho skalných jazvecov.

Fenícka reč ich pozná ako E-Sepanim a krajinu, kde Feníčania pristali, pomenovali podľa jazvecov: Esepanim. Keď o mnoho storočí neskôr obsadili Germáni časť Iberského polostrova a založili si tam kráľovstvo, tak  polostrov nazvali Espani, čo potom starí Rimania, ktorí Iberov romanizovali, zmenili na Espaňa.