Egyptská moderátorka bola odsúdená do väzenia. Hovorila v televízii o sexe

05.11.2017 12:28

Huda Schaaravi, svetoznáma bojovníčka za práva žien v Egypte a arabských krajinách sa pri tomto rozsudku musí v hrobe obracať. Egyptský súd v Káhire odsúdil populárnu  televíznu moderátorku Salah na tri roky do väzenia. Vo svojej relácii, ktorú vysielala súkromná televízia Al-Nahar v rámci svojho vysielania hovorila o mimomanželskom tehotenstve.

Líčila taký scenár, keď nejaká žena náhodne a či nedopatrením otehotnie pri pohlavnom styku, pri ktorom išlo obom sexuálnym partnerom len o jednorázový nezáväzný sex.

Potom si taká žena najde (prípadne za finančnú odmenu) niekoho, kto si ju vezme za manželku len na krátky čas, kým neporodí a potom sa s dotyčným rozvedie. Tak vznikne dojem, že dieťa bolo splodené v manželstve, čo je pre islamskú krajinu, akou je Egypt veľmi dôležité.

Napokon sa pýtala publika a televíznych divákov, aký majú názor na túto problematiku. Na záver ale zdôraznila, že istotne každý Egypťan niečo také zavrhuje a že nie všetko, čo je v iných spoločnostiach bežné, je aj morálne. Rozhodne nie v Egypte.

Krátko po vysielaní podal za to na ňu istý právnik z Alexandrie trestne oznámenie a súd, ktorý sa konal v septembri, ju uznal vinnou za vyvolanie verejného pohoršenia a za ťažký priestupok proti egyptským mravom.

V konzervatívnych islamských kruhoch egyptskej spoločnosti je predmananželský sex nielen tabuizovanou témou, ale je vyslovene neprípustný. A dokonca aj egyptská Mediálna Únia odsúdila Salah za jej nemorálne prešľapy vo vysielaní.